03-06-2024
AKTUALNOŚCI

Współczesność i przyszłość muzeów. Panel dyskusyjny

Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na panel dyskusyjny „Współczesność i przyszłość muzeów” z udziałem profesora Krzysztofa Pomiana. Spotkanie odbędzie się 3 czerwca o godz. 11.00 w Galerii Malarstwa Polskiego XIX-XX wieku na Zamku Lubelskim.

Ostatnie lata przyniosły niezwykły rozkwit muzeów w Polsce, zarówno artystycznych, historycznych, jak i prezentujących wybrane tematy i obszary minionych kultur. Długo zapowiadane otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Historii Polski, czy w innym wymiarze Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej wkrótce zyskają szansę realizacji. Panel poświęcony będzie namysłowi nad współczesnym stanem muzealnictwa i jego przyszłymi perspektywami. Chociaż charakterystyka muzeów aktualnych, czy krytycznych zajmuje już swoje ugruntowane miejsce w muzeografii, to zawarte w nich problemy wciąż wydają się nośne i brzemienne w znaczenia. Bezpośrednią okazją do tego spotkania jest wydanie książki “Wenecja w kulturze europejskiej” profesora Krzysztofa Pomiana – nestora badań nad historiami muzeów.

Panel dyskusyjny “Współczesność i przyszłość muzeów”
3 czerwca 2024 r., godz. 11.00, Galeria Malarstwa Polskiego XIX-XX wieku na Zamku Lubelskim.

Panel jest połączony z promocją książki Krzysztofa Pomiana „Wenecja w kulturze europejskiej”. Publikację wydano z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Autora, który zaszczyci nas swoją obecnością.

W panelu dyskusyjnym udział wezmą: dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ (Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu), dr Andrzej Frejlich (Muzeum Narodowe w Lublinie), dr hab. Marcin Lachowski, prof. UW (Muzeum Narodowe w Lublinie), dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez (Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie), dr Tomasz Kranz, (Dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku), prof. dr hab. Rafał Wnuk (Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej).

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp