Muzea są instytucjami kultury powołanymi w celu gromadzenia, badania i opieki nad obiektami zabytkowymi posiadającymi wartość historyczną bądź artystyczną. Ochrona muzealiów oraz ich właściwa konserwacja to jedno z najważniejszych zadań w działalności Muzeum Narodowego w Lublinie. Bezpieczne przechowywanie i konserwacja zasobów muzealnych w naszej instytucji jest oparta na badaniach naukowych oraz doświadczeniu konserwatorów.
W Dziale Konserwacji Zbiorów zajmujemy się konserwacją eksponatów z kolekcji Muzeum, w której skład wchodzą również obiekty z oddziałów. W zależności od stanu zachowania obiektu oraz stopnia zniszczeń prowadzimy konserwację pełną, częściową lub zabezpieczającą. Rocznie prace konserwatorskie są prowadzone przy około 1200 obiektach zabytkowych.
Podejmowana jest również działalność prewencyjna, obejmująca nadzór nad stanem zachowania muzealiów podczas ich przechowywania, eksponowania oraz udostępniania i transportowania. W ramach profilaktyki konserwatorskiej jest prowadzony monitoring warunków mikroklimatycznych (temperatury, wilgotności, poziomu natężenia oświetlenia oraz poziomu ultrafioletu) na salach ekspozycyjnych i w magazynach muzealnych.
Pracownie Konserwatorskie Muzeum biorą udział w Projekcie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który ma za zadanie zdigitalizowanie najcenniejszych zabytków z kolekcji muzealnej. W ramach tego projektu obiekty przechodzą przegląd konserwatorski i są przygotowane do procesu digitalizacji.
Zasady ochrony konserwatorskiej są na bieżąco doskonalone, wspomagane przez badania
naukowe. Konserwatorzy podnoszą swoje kwalifikacje, biorąc udział w konferencjach, szkoleniach, warsztatach itp., współpracują z ekspertami i instytucjami zewnętrznymi.
Pierwsze Pracownie Konserwatorskie w Muzeum w Lublinie były tworzone w latach 60. XX wieku. Obecnie Dział Konserwacji Zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie składa się z:
– Pracowni Konserwacji Malarstwa,
– Pracowni Konserwacji Papieru,
– Pracowni Konserwacji Ceramiki i Metali,
– Pracowni Konserwacji Tkanin (w trakcie tworzenia).
Pracownia Konserwacji Malarstwa tel. 81 532 50 01 w. 54 |
Pracownia Konserwacji Papieru tel. 81 532 50 01 w. 54 |
Pracownia Konserwacji Ceramiki i Metali tel. 81 532 50 01 w. 51 |