Opis zbiorów
Kwerendy naukowe
Wypożyczanie zbiorów
Udostępnianie wizerunków
Pozyskiwanie zbiorów
Konserwacja zbiorów
Zbiory Sekcji Numizmatyki Muzeum Narodowego w Lublinie liczą ponad 62 000 zabytków. Najwięcej jest monet – ponad 56 000, od starożytnych do współczesnych, z przewagą emisji nowożytnych, zwłaszcza polskich. Na blisko 4500 zabytków sztuki medalierskiej składają się najstarsze, XVI- i XVII-wieczne medale polskie – w tym pierwsze z nich w XIX-wiecznych kopiach kolekcjonerskich, interesujący zbiór medali z XVIII wieku oraz bogata reprezentacja XIX- i XX-wiecznego medalierstwa krajowego.
Zbiór blisko 1900 zabytków pieniądza papierowego stanowią głównie polskie banknoty i papiery wartościowe, poczynając od najstarszych biletów skarbowych insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku, aż do współczesnych emisji Banku Polskiego. Na zbiór sfragistyczny składa się natomiast 269 odcisków i tłoków pieczęci, z których najstarsze mają metrykę średniowieczną.
Zbiór numizmatyczny Muzeum Narodowego w Lublinie jest jednym z ważniejszych w kraju.
Zbiór numizmatyczny Muzeum Narodowego w Lublinie jest jednym z ważniejszych w kraju.
Przechowywana w Muzeum Narodowym w Lublinie bogata kolekcja polskiego pieniądza papierowego pozwala na zilustrowanie wszystkich etapów rozwoju tej formy pieniądza na ziemiach polskich, z wyjątkiem emisji Banku Polskiego w latach 1824–1866. (Autorem fotografii jest Piotr Maciuk)
W Muzeum Narodowym w Lublinie jest przechowywanych ponad 60 znalezisk gromadnych monet, popularnie zwanych skarbami. Przedstawiamy ich reprezentatywny wybór.