Muzeum Narodowe w Lublinie udostępnia obiekty innym instytucjom kultury bądź naukowym do celów wystawienniczych lub badawczych. Muzeum nie wypożycza muzealiów osobom prywatnym.
Wniosek o wypożyczenie
Wnioski o wypożyczenie obiektów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie muszą być skierowane na piśmie do Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie minimum 3 miesiące przed planowanym wypożyczeniem. Wniosek powinien zawierać:
• cel wypożyczenia (wystawa, projekt, badania, konserwacja, depozyt);
• listę obiektów z numerami ewidencyjnymi Muzeum Narodowego w Lublinie;
• termin i tytuł wystawy, projektu bądź badań;
• zakres merytoryczny wystawy, projektu bądź badań;
• dane kontaktowe organizatora (adres, e-mail, telefon), miejsce organizacji wystawy/projektu oraz informacje niezbędne KRS, wpis do Rejestru Instytucji Kultury etc.
Wnioski o użyczenie prosimy kierować do:
dr Katarzyna Mieczkowska
Dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie
ul. Zamkowa 9
20-117 Lublin
kancerlaria@mnwl.pl
Rozpatrzenie wniosku
Wniosek o wypożyczenie obiektów jest rozpatrywany przez Dyrektora Muzeum na podstawie opinii opiekuna zbiorów i konserwatorów. Decyzja o wypożyczeniu zbiorów jest uzależniona od planów wystawienniczych MNwL, stanu zachowania obiektów oraz terminu, w którym złożono wniosek.
Przygotowanie do wypożyczenia
Dyrektor podejmuje decyzję o realizacji wypożyczenia na podstawie planu wystawienniczego oraz stanu zachowania obiektów. Po uzyskaniu pozytywnej opinii opiekunów zbiorów i konserwatorów Dział Inwentaryzacji Zbiorów powiadomi wnioskującego w formie pisemnej, które obiekty wymienione w piśmie są w dobrym stanie i kwalifikują się do wypożyczenia. Jeżeli przedmioty nie nadają się do wypożyczenia, wypożyczający zostanie o tym również powiadomiony w jak najkrótszym terminie. W celu sfinalizowania wypożyczenia, po jego warunkowym zatwierdzeniu, Muzeum ustala warunki wypożyczenia z Biorącym do używania i, przed dostarczeniem obiektów, zostaje podpisana umowa wypożyczenia.
Koszty
Muzeum Narodowe w Lublinie zastrzega sobie możliwość obciążenia kosztami poniesionymi związanymi z przygotowaniem obiektów do wypożyczenia. O ewentualnych kosztach Biorący do używania zostanie poinformowany przed podpisaniem umowy.
Odbiór zabytków
Po ustaleniu wszystkich szczegółów wypożyczenia MNwL wysyła Biorącemu do używania umowę wypożyczenia w dwóch egzemplarzach. Po podpisaniu umowy jeden egzemplarz zostaje odesłany do MNwL. Termin wydania/zwrotu obiektów powinien być uzgodniony z Działem Inwentaryzacji Zbiorów z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
Po uzgodnieniu terminu wydania obiektów Biorący do używania odbiera obiekty z siedziby głównej Muzeum (ul. Zamkowa 9, 20-117 Lublin) lub innego uzgodnionego miejsca, podpisuje protokoły zdawczo-odbiorcze wraz z opinią konserwatorską.
Obowiązki wypożyczającego
Biorący do używania jest zobligowany do przestrzegania zapisów określonych w umowie wypożyczenia z uwzględnieniem obowiązującego Rozporządzenia MKiDN w sprawie zabezpieczania zbiorów w muzeach przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym zniszczeniem lub utratą zbiorów oraz sposobów przygotowania zbiorów do ewakuacji w razie powstania zagrożenia. Wypożyczający ma obowiązek natychmiastowego poinformowania Muzeum o wszelkich zmianach, które mają wpływ na wypożyczone obiekty. Na wszystkich etykietach, podpisach powinna się znajdować informacja o właścicielu obiektu.