29-06-2020 - 30-08-2020
Archiwum wydarzeń

Lato w Muzeum 29.06-30.08.2020

Muzealna oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży

 

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na kolejną odsłonę programu Lato w Muzeum. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, bo… wirtualna! Mimo że nie będzie zbyt wiele możliwości, aby spotkać się z Wami na żywo, nie ograniczymy się do wydarzeń online.

Zachęcimy Was do odwiedzenia ciekawych miejsc na mapie Lubelszczyzny. Opowiemy o dziesięciu wyjątkowych archeolokacjach, a na przygotowanej przez nas mapie będziecie mogli zebrać kolekcję naklejek.
Ponadto na naszej stronie internetowej oraz profilu na Facebooku regularnie będą się ukazywać filmy tematyczne, w których opowiemy m.in. o dawnych ozdobach czy kaligrafii. Nie poprzestaniemy jednak na teorii – zachęcimy Was do działania i samodzielnego wykonania różnych prac. Do filmów dołączymy także zadania w formie kart pracy. Nie martwcie się – nie będziemy stawiać ocen!

Wspólnie przespacerujemy się także po zamkowym donżonie oraz Kaplicy Trójcy Świętej – zarówno wirtualnie, jak i na żywo. W końcu sierpnia na dziedzińcu zamkowym odbędzie się pokaz spektaklu kukiełkowego Czarci pazur. Teatr Podręczny opowie jedną z lokalnych legend. Czy domyślacie się, jaką?…

Jak widać, atrakcji nie zabraknie, zapraszamy więc do wspólnej zabawy!

 

Szczegółowy harmonogram

 

Na tropie lubelskich zabytków. Donżon
W lipcu zapraszamy rodziny z dziećmi do samodzielnego zwiedzania donżonu – najstarszego obiektu wzgórza Zamkowego. Podczas wizyty nie tylko wspólnie odkryjecie wiele tajemnic, które skrywają średniowieczne mury, ale także dowiecie się o fascynującej pracy archeologów i zabytkach odnalezionych na terenie wzgórza, gdzie niegdyś istniał zamek, a dziś mieści się nasze muzeum. Pomoże w tym specjalnie przygotowana karta pracy oraz film edukacyjny z cyklu Muzeum jest fajne! z naszym dziecięcym przewodnikiem – Jadzią.

Termin: codziennie od 29 czerwca do 2 sierpnia 2020 roku w godzinach 10.00–18.00
Koszt: dzieci do lat 18 – bezpłatnie, opiekun – bilet w cenie 7 zł
Czas trwania: ok. 45 min
Uwagi: Karta pracy i bezpłatne bilety wstępu będą do pobrania w kasie muzealnej wyłącznie po podaniu hasła “Lato w Mieście 2020”. Liczba kart pracy oraz bezpłatnych biletów jest ograniczona (50 biletów na każdy tydzień trwania wydarzenia). Informacje na temat wyczerpania puli bezpłatnych biletów będą dostępne na Facebooku. O dostępności wejściówek można się również dowiedzieć pod numerem telefonu 693 677 473.
Uwaga: brak możliwości rezerwacji biletów!
Film edukacyjny będzie dostępny na stronie internetowej w zakładce „Lato w Muzeum” lub na miejscu, w kasie muzealnej.


Na tropie lubelskich zabytków. Kaplica Trójcy Świętej
W sierpniu zapraszamy rodziny z dziećmi do samodzielnego zwiedzania Kaplicy Trójcy Świętej – niezwykłej budowli na wzgórzu Zamkowym, która pamięta czasy króla Kazimierza Wielkiego. Podczas wizyty dowiecie się, dlaczego jest wyjątkowa, co przedstawiają malowidła, które pokrywają jej ściany, oraz kto i dlaczego wydrapał tajemnicze napisy. W znalezieniu odpowiedzi pomoże specjalnie przygotowana karta pracy oraz film edukacyjny z cyklu Muzeum jest fajne! z naszym dziecięcym przewodnikiem – Jadzią.

Termin: 3 sierpnia–30 sierpnia 2020 roku w godzinach otwarcia Kaplicy (wejścia o każdej pełnej godzinie od 10.00 do 17.00)
Koszt: dzieci do lat 18 – bezpłatnie, dorośli – bilet w cenie 10 zł
Czas trwania: ok. 30 min

Uwagi: Karta pracy i bezpłatne bilety wstępu będą do pobrania w kasie muzealnej wyłącznie po podaniu hasła “Lato w Mieście 2020”. Liczba kart pracy oraz bezpłatnych biletów jest ograniczona (50 biletów na każdy tydzień trwania wydarzenia). Informacje na temat wyczerpania puli bezpłatnych biletów będą dostępne na Facebooku. O dostępności wejściówek można się również dowiedzieć pod numerem telefonu 693 677 473.
Uwaga: brak możliwości rezerwacji biletów!
Film edukacyjny dostępny na stronie internetowej w zakładce „Lato w Muzeum” lub na miejscu, w kasie muzealnej.


Archeolokacje
Sekcja Archeologii Muzeum Lubelskiego zadbała o to, aby w wakacje nie siedzieć wyłącznie przed komputerami! Mimo że dalekie iegzotycznewyjazdy są niewskazane, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wraz z rodzicami lepiej poznać swoją najbliższą okolicę. Dlatego wybraliśmy 10 archeolokacji, czyli zapomnianych średniowiecznych grodzisk, tajemniczych wież, ruin zamków czy współczesnych skansenów archeologicznych, które świadczą o długiej i bogatej historii naszego regionu. Niektóre są widoczne na pierwszy rzut oka, innych trzeba szukać w gąszczu drzew, niemniej wszystkie zasługują na Waszą uwagę i odkrycie!

Dla pierwszych 500 osób bezpłatne papierowe mapy czekają do odbioru w kasie muzealnej. Do mapy jest dołączony jest zestaw dziesięciu naklejek, które otrzymają rodzice, aby po wspólnej wizycie w danym miejscu przekazać je dzieciom i przykleić na mapce. Mamy nadzieję, że to zachęci Was do odwiedzenia wszystkich archeolokacji! Poniżej z kolei znajduje się mapa w wersji online oraz mini-przewodnik do pobrania, w którym zamieszczone są krótkie opisy wszystkich archeolokacji.

Zapraszamy do dzielenia się z nami zdjęciami z Waszych wycieczek i życzymy owocnych poszukiwań.

 

Grafika z napisem w centrum: Lubelskie Archeolokacje, poniżej lupa powiększająca lubelski donżon, całość przypomina fragment mapy.

Mapa Lubelskich Archeolokacji [Dokument PDF (1,7 MB)]
Lubelskie Archeolokacje – Mini-przewodnik [Dokument PDF (7,0 MB)]

 

Plakat do spektaklu Czarci pazur 2020

Spektakl kukiełkowy Czarci pazur

22 sierpnia 2020 roku, godzina 16.00
Zapraszamy rodziny z dziećmi do udziału w spektaklu kukiełkowym lubelskiego Teatru Podręcznego. Misternie wykonane marionetki ożyją w rękach aktorów, by raz jeszcze przypomnieć najmłodszym legendę o czarciej łapie. Na pewno nie zabraknie złego diabła, więc kto się boi, niech lepiej zostanie w domu!

Czas trwania: 30 min
Miejsce: ul. Grodzka 7, patio (siedziba Warsztatów Kultury)

Uwagi: liczba uczestników ograniczona – 50 osób

Zapisy: od 1 sierpnia 2020 roku zapisy przyjmuje Dział Edukacji pod adresem mailowym: edukacja@muzeumlubelskie.pl, decyduje kolejność zgłoszeń. W treści maila należy podać imię i nazwisko osoby zgłaszającej, dokładną liczbę uczestników oraz numer telefonu.
Osoby do kontaktu: Małgorzata Siedlaczek, Aleksandra Sztal: tel. 693 677 602 (w godzinach 8.00–15.00)
 
Pasek z logo akcji Lato w Mieście

Program został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Lublina w ramach akcji „Lato w Mieście 2020”

 

Wydarzenia onlineW każdy poniedziałek na stronie internetowej Muzeum będą się pojawiać filmy edukacyjne lub animacje poklatkowe z instruktażami. Po najstarszych obiektach wzgórza Zamkowego, czyli donżonie i Kaplicy Trójcy Świętej, oprowadzi Was nasz dziecięcy przewodnik – Jadzia. W pozostałych filmach wykonamy wspólnie przeróżne prace – od średniowiecznych twierdz, przez paciorki, hafty, wycinanki, aż po dawne lalki.


29 czerwca 2020 roku
Na tropie lubelskich zabytków. Donżon
Zapraszamy do obejrzenia pierwszego filmu edukacyjnego z cyklu Muzeum jest fajne! z naszym dziecięcym przewodnikiem – Jadzią. Na początek wspólnie odwiedzimy donżon – najstarszy obiekt wzgórza Zamkowego. Podczas zwiedzania nie tylko poznamy wiele tajemnic, które kryją średniowieczne mury, ale także dowiemy się o fascynującej pracy archeologów i zabytkach, które odnaleźli na terenie wzgórza, gdzie niegdyś istniał zamek, a dziś mieści się nasze muzeum. Pomoże w tym specjalnie przygotowana karta pracy.


Karta pracy do pobrania – wieża tajemnic [Dokument PDF (2,4 MB)]

 


6 lipca 2020 roku
Budujemy zamki
W poprzednim odcinku dowiedzieliśmy się, czym jest krenelaż oraz dlaczego wejście do wieży zamkowej znajdowało się kilka metrów nad ziemią. W tym odcinku poznamy inne elementy architektoniczne dawnych zamków. Przyjrzymy się założeniom wzgórza Zamkowego i spróbujemy zbudować własną królewską twierdzę.


13 lipca 2020 roku
Lepimy i turlamy! Paciorki
Wspólnie cofniemy się w czasie, by poznać dawne techniki wykonywania koralików. Zobaczymy, jakie paciorki znajdują się w zbiorach Muzeum Lubelskiego. Zainspirujemy się nimi i stworzymy własne – prostym, lecz efektownym sposobem, który z łatwością będziecie mogli powtórzyć w zaciszu własnego domu.


20 lipca 2020 roku
Haftujemy!
Tym razem zaprosimy Was do wypróbowania własnych sił w hafcie techniką krzyżykową. Udostępnimy wyjątkowe wzory pochodzące z Lubelszczyzny, według których będziecie mogli uzupełnić kanwę lub… wyhaftować coś tacie na mankiecie koszuli.

Wzory haftu biłgorajskiego [Dokument PDF (493 KB)]

Wzory haftu hrubieszowsko-tomaszowskiego [Dokument PDF (535 KB)]


27 lipca 2020 roku
Stemplujemy!
Skąd wzięły się pieczątki? Jak wykonywano niegdyś wzorzyste tkaniny i dekoracje ścienne? Ten odcinek będzie pełen kolorów i ciekawostek! Pokażemy różne metody wykonywania stempli i zachęcimy Was do ich wypróbowania.3 sierpnia 2020 roku
Na tropie lubelskich zabytków. Kaplica Trójcy Świętej
Zapraszamy do obejrzenia drugiego filmu edukacyjnego z cyklu Muzeum jest fajne! z naszym dziecięcym przewodnikiem – Jadzią. Tym razem wspólnie zwiedzimy Kaplicę Trójcy Świętej – niezwykłą budowlę, która pamięta czasy króla Kazimierza Wielkiego. Podczas wizyty dowiecie się, dlaczego jest wyjątkowa, co przedstawiają malowidła, które pokrywają jej wszystkie ściany, oraz kto i dlaczego wydrapał tajemnicze napisy. W znalezieniu odpowiedzi pomoże specjalnie przygotowana karta pracy.

Karta pracy do pobrania  – Kaplica Trójcy Świętej [Dokument PDF (5,0 MB)]


10 sierpnia 2020 roku
Papier i nożyczki w ruch! Wycinanki
Dzisiaj składamy, wycinamy, przyklejamy. Tradycyjnie i nowocześnie. Nie zabraknie gotowych wzorów lubelskich wycinanek, ale też puścimy wodze fantazji, projektując własny wycinankowy wzór.

Wzory wycinanek do pobrania [Dokument PDF (1,7 MB)]


17 sierpnia 2020 roku
Piszemy stare dokumenty! O kaligrafii i pieczęciach
Czy wiecie, że 15 sierpnia Lublin obchodził 703. urodziny? Świętując nadanie naszemu miastu praw miejskich, weźmiemy pod lupę dawny dokument lokacyjny. Nauczymy się podstaw kaligrafii i spróbujemy napisać coś gotycką teksturą!

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp