22-07-2017 - 22-07-2017
Archiwum wydarzeń

73. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku Lubelskim 22.07.2017

Zamek Lubelski, 22 lipca 2017

 

19 lipca niemieckie władze Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa przystąpiły do likwidacji więzienia na Zamku wywożąc i rozstrzeliwując ok. 800 więźniów w obozie na Majdanku. W dniu 22 lipca 1944 roku Niemcy przeprowadzili ostatnią i największą egzekucję na więźniach Zamku. W ciągu dwóch godzin zamordowano ponad 300 osób. Masakra więźniów została wstrzymana z chwilą otrzymania przez władze więzienne polecenia o natychmiastowym opuszczeniu Lublina. Gestapowcy wraz z naczelnikiem więzienia, niemiecką załogą oraz grupą około 200 więźniów Niemców opuścili Zamek. Po ucieczce Niemców strażnicy polscy otworzyli cele i więzienie opuściło około 1000 osadzonych. Mieszkańcy weszli na Zamek poszukując swoich bliskich i udzielając pomocy rannym.

 

Dwa zdjęcia: zdjęcie po lewej stronie przedstawia bramę do Zamku Lubelskiego i wychodzących z niej żołnierzy, z prawej strony wnętrze pokoju, w którym panuje bałagan
Zdjęcie obdrapanej ściany z wyrytymi napisami

 

Program obchodów 73. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku Lubelskim:

10.00 – złożenie kwiatów w mauzoleum w baszcie,
11.00 – otwarcie wystawy “Czetwertyńscy. Więźniowie Zamku Lubelskiego”.

Wystawa przypomina i upamiętnia bohaterskie życiorysy członków rodziny Czetwertyńskich. Walka o niepodległość Polski jest głęboko zakorzeniona w rodzinie Czetwertyńskich – bezpośredni przodek bohaterów wystawy – Włodzimierz, brał czynny udział w powstaniu styczniowym za co został zesłany na Syberię. Jego ojciec Kalikst z kolei był powstańcem listopadowym. Wystawa przedstawia m.in. sylwetki braci – Ludwika i Seweryna, syna Ludwika – Stanisława, oraz dzieci Seweryna – Stefana Andrzeja, Jerzego Włodzimierza, Marii Józefy, oraz wnuczki „Maryjki”. Wszyscy związani byli czynnie z ruchem oporu i organizacjami niepodległościowymi, za co zostali aresztowani przez gestapo, przesłuchiwani „Pod Zegarem” i osadzeni w więzieniu na Zamku Lubelskim. Z lubelskiego więzienia trafili do niemieckich obozów koncentracyjnych KL Auschwitz, KL Buchenwald i KL Ravensbrück.

 

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp