Harmonie Starego Miasta 17.06.2018
Recital fortepianowy Edwarda Wolanina
Zamek Lubelski, 17 czerwca 2018, godz. 18.00.
Edwadr Wolanin – pianista, kameralista i pedagog, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat u Urszuli Hop w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Przemyślu. W wieku 15 lat rozpoczął studia pianistyczne pod kierunkiem Jana Ekiera i Bronisławy Kawalli oraz w klasie kameralistyki Jerzego Marchwińskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Był stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Jest laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984). W 1985 zdobył II nagrodę na 3. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Palma de Mallorca (1985). W 1989 uzyskał I nagrodę na 3. Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, otrzymując również wiele nagród specjalnych – za najlepsze wykonanie etiud, nokturnu, poloneza i mazurków.
Repertuar koncertowy Edwarda Wolanina obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok – od Domenico Scarlattiego do twórców muzyki współczesnej. Jako solista występował z niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w kraju, a także z Polską Orkiestrą Radiową, Warszawskimi Solistami Concerto Avenna Andrzeja Mysińskiego, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, grając pod batutą m.in.: Szymona Kawalli, Bogusława Madeya, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Strugały, Antoniego Wita, Tadeusza Wojciechowskiego i Marka Pijarowskiego.
Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płytowych z muzyką solową i kameralną, wydanych przez: DUX – utwory Fryderyka Chopina, Józefa Wieniawskiego (z Patrycją Piekutowską, nominacja do nagrody Fryderyk 2006) i Karola Szymanowskiego (z Anną Mikołajczyk-Niewiedział), Acte Préalable – kompozycje Romualda Twardowskiego, Joachima Olkuśnika i Tadeusza Paciorkiewicza, oraz Quindecim – utwory Johannesa Brahmsa (z Eriką Dobosiewicz). Edward Wolanin zajmuje się także działalnością pedagogiczną – od 1988 prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz kursy mistrzowskie. W 2002 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Słowo o muzyce wygłosi Teresa Księska – Falger.