Jedną z podstawowych form naszej działalności edukacyjnej jest organizacja spotkań z osobami zajmującymi się tematem Kresów Wschodnich lub w jakichś sposób z nim związanymi. Najczęściej są to autorzy książek o miejscach, rzeczach czy ludziach pochodzących z ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
PROF. JAROSŁAW DUMANOWSKI
I „ZBIÓR DLA KUCHMISTRZA”
8 września 2021 roku w ramach Europejskiego Festiwalu Smaku, profesor Jarosław Dumanowski opowiedział o najstarszych polskich książkach kucharskich, o związkach Pociejów i Lubomirskich z Lublinem oraz o wydanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie publikacji „Zbiór dla kuchmistrza” z XVIII wieku. Historia odkrycia książki w Kijowie pełna jest tajemnic, niewyjaśnionych zagadek, hipotez i niespodzianek.
STAN BORYS
I CYPRIAN KAMIL NORWID
Stan Borys to legenda polskiej muzyki. W 1988 r. w USA odbyła się premiera jego płyty „Stan Borys/ C.K. Norwid wiersze”. Dopiero w 2010 r. wszystkie utwory zostały jeszcze raz nagrane w studiach Polskiego Radia i wydane poza Stanami. W lutym 2019 roku Stan Borys przeszedł udar mózgu. Paraliż lewej części ciała spowodował kłopoty z poruszaniem oraz mówieniem. Znakomity Artysta wrócił do występów i to w naszym Pałacu, gdzie recytował wiersze Cypriana Kamila Norwida.
WOJCIECH ORLIŃSKI
O STANISŁAWIE LEMIE
W 2021 roku obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Polski pisarz gatunku science fiction, filozof, futurolog urodził się we Lwowie. Spotkanie z Wojciechem Orlińskim, znawcą twórczości Lema i autorem wielu książek poświęconych temu pisarzowi, m.in. „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie”, „Lem. Życie nie z tej ziemi” i „Lem w PRL-u” poprowadził dr Przemysław Kaliszuk.
ZADUSZKI KRESOWE
I INWENTARYZACJA CMENTARZY
Gościem organizowanych przez nas Zaduszek Kresowych był dr Bartłomiej Gutowski – jeden z autorów publikacji „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju” wydanej przez Instytut POLONIKA. Nastrój spotkania dopełnił koncert klasy skrzypiec Iwony A. Siedlaczek ze Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.
LWÓW Z BLISKA
I Z LOTU PTAKA
Ostatnim spotkaniem w 2021 roku była premiera książki „Lwów z bliska i z lotu ptaka”. Porozmawialiśmy z jej autorami (Janem Buraczyńskim, Marią Wójcik i Krystyną Chruszczewską) oraz przyjrzeliśmy się wykorzystanym w książce ilustracjom ze zbiorów Marka Gromaszka. Wydawcą publikacji jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Lubelski.