Ogłoszenie wyników konkursu
Wyniki II edycji ogólnopolskiego konkursu „Ludzie Kresów: opowieści nieznane” w ramach akcji „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”:
Wyniki Konkursu Ludzie Kresów Opowieści Nieznane II Edycja 2023
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
Zapraszamy do zapoznania się z listą osób nagrodzonych.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ludzie Kresów: opowieści nieznane
w ramach akcji Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

Każdy człowiek tworzy własną niepowtarzalną historię. Losy poszczególnych osób zbiegają się, krzyżują, mijają, oddziałują na siebie. Wiele z nich z upływem czasu ulega zapomnieniu, zwłaszcza gdy dana osoba zmieni miejsce zamieszkania. Wyjeżdża – i co potem?
Kresy, czyli tereny na wschód od Polski, niegdyś należące do niej, są miejscem, gdzie historia zmusiła mieszkańców do wyjazdu. Jak potoczyły się ich losy? Dokąd trafili? Z kim się spotkali, a z kim rozstali?
Zapytaj babcię, dziadka, a może dalszych krewnych czy sąsiadów o Kresy. Poznaj niezwykłe historie – czasem trudne, czasem radosne – jakie mają do opowiedzenia ludzie, których spotykasz, ale którzy nie są „stąd”. A może usłyszałeś o ciekawej postaci w Internecie czy telewizji? Te historie, być może dotąd bliżej nieznane, są warte opowiedzenia.
Poznajmy niezwykłe losy ludzi Kresów!
ZADANIE KONKURSOWE: Należy odnaleźć osoby pochodzące z Kresów, np. wśród członków rodziny, sąsiadów, znajomych. Należy możliwie dogłębnie poznać ich losy, a następnie przedstawić w formie pracy plastycznej lub cyfrowej pracy wizualnej historię życia tych osób na Kresach oraz ich migracji na obecne tereny Polski.
KATEGORIE WIEKOWE:
- klasy 1–3
- klasy 4–8
- szkoły ponadpodstawowe
FORMY PRAC:
- praca plastyczna (np. album, komiks, rysunek, obraz)
- cyfrowa praca wizualna (np. reportaż, animacja, wywiad, film)
NAGRODY: czytniki e-booków, materiały plastyczne i edukacyjne
TERMIN NADSYŁANIA PRAC: 15.03.2023 r.
INFORMACJE: www.ocalone.mnwl.pl, kontakt: ludziekresow@mnwl.pl, m.postepska@mnwl.pl
ORGANIZATOR: Muzeum Narodowe w Lublinie
WSPÓŁORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu z siedzibą w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Zarząd Główny
PATRONAT MEDIALNY: Polskie Radio Katowice S.A., Polskie Radio Lublin S.A.







