Co Muzeum gromadzi
Muzeum Narodowe w Lublinie posiada zbiory z zakresu: archeologii, historii, sztuki, literatury, kultury materialnej, architektury, wojskowości, geografii, etnografii, a także archiwalia. Gromadzi obiekty oraz historie mówione związane z dziedzictwem ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Więcej o akcji można przeczytać w zakładce.
Złożenie oferty
- Każda osoba fizyczna lub prawna chcąca złożyć ofertę jest zobowiązana do złożenia oferty sprzedaży, darowizny bądź depozytu.
- Każdy przedmiot oferowany do zbiorów muzealnych musi pochodzić z legalnego źródła oraz zostać nabyty uprzednio przez oferenta zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Ponadto oferent musi posiadać pełne i uregulowane prawa do dysponowania przedmiotem oferty.
- Oferta powinna zostać złożona w formie pisemnej na Formularzu oferty i powinna zawierać dane oferenta (imię, nazwisko, PESEL, adres, telefon, e-mail kontaktowy, w przypadku zarejestrowanej działalności gospodarczej nazwa firmy i NIP), szczegółowy wykaz obiektów, zawierający ich opis, pochodzenie, historię obiektów, aktualną lokalizacja obiektów, fotografie, proponowaną wycenę oraz stosowne oświadczenia.
- Oferty można składać osobiście, drogą pocztową (Muzeum Narodowe w Lublinie, ul. Zamkowa 9, 20-117 Lublin) lub drogą elektroniczną (kancelaria@mnwl.pl).
Rozpatrzenie oferty
- Każdy oferta, która wpłynie do Muzeum, jest opiniowana przez Komisję Pozyskiwania Zbiorów (dalej: Komisja).
- Komisja zbiera się w miarę pojawiających się potrzeb.
- Przed posiedzeniem Komisji należy, po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikami Muzeum, udostępnić przedmiot oferty do oględzin. W przypadku obiektów, które będą pozostawione w siedzibie Muzeum do dokonania oceny, ich przekazanie odbywa się na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
- Komisja na podstawie opinii opiekunów zbiorów oraz konserwatorów wydaje opinię w sprawie przyjęcia obiektów do zbiorów lub ich odrzucenia.
- Dyrektor Muzeum na podstawie opinii Komisji podejmuje decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu oferty.
- Ponieważ Muzeum nie dysponuje budżetem na zakup obiektów, pozytywna opinia Komisji zatwierdzona przez Dyrektora nie stanowi zobowiązania do dokonania zakupu.
- Ewentualny zakup przedmiotu oferty będzie możliwy po zapewnieniu gwarancji finansowania.
- Po zatwierdzeniu przez Dyrektora protokołu Komisji, oferent zostaje poinformowany o decyzji.
- W przypadku decyzji pozytywnej dotyczącej nabycia przedmiotu oferty przez Muzeum spisywana jest stosowna umowa cywilnoprawna pomiędzy oferentem a Muzeum. Do każdej umowy sprzedaży, zależnie od jej rodzaju, dołączany jest dokument księgowy w postaci rachunku lub faktury wystawiony przez sprzedającego.
Muzeum zastrzega sobie prawo do nienabywania wszystkich obiektów, które zostaną złożone w ofercie.
Pozyskiwanie zbiorów archeologicznych w trakcie badań archeologicznych
- Muzeum Narodowe w Lublinie przyjmuje materiały z badań archeologicznych prowadzonych głównie na terenie powiatu lubelskiego.
- Materiały pochodzące z badań spoza powiatu lubelskiego mogą być przyjmowane w wyjątkowych sytuacjach, w drodze indywidualnych decyzji.
- Wniosek o wydanie oświadczenia wyrażającego gotowość przyjęcia zabytków archeologicznych składa się do Dyrektora Muzeum.
- Dyrektor Muzeum wydaje oświadczenie wyrażające gotowość przyjęcia zabytków archeologicznych po zapoznaniu się z opinią działu merytorycznego i kierownika Działu Inwentaryzacji Zbiorów.
- Sposób przekazywania zabytków archeologicznych określa Zarządzenie Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie w sprawie wprowadzenia Regulaminu przekazywania zabytków archeologicznych Muzeum Narodowemu w Lublinie.
Zabytki archeologiczne znalezione lub odkryte przypadkowo
Muzeum nie jest uprawnione do przyjmowania zabytków archeologicznych znalezionych przypadkowo. Wszystkie zabytki archeologiczne znalezione lub odkryte przypadkowo stanowią własność Skarbu Państwa i mogą być przekazane Muzeum jedynie na podstawie prawomocnej i ostatecznej decyzji właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Formularze do pobrania: