„Sokolim okiem” | II Noc Muzeów w MZWDR
Noc Muzeów w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej
13 maja 2023 r. obędzie się Noc Muzeów w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
Noc Muzeów, czyli jedno z najpopularniejszych kulturalnych wydarzeń, podczas którego muzea, galerie, instytucje kulturalny otwierają się w godzinach nocnych. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej dołącza do akcji po raz drugi.
W programie:
Warsztaty Złotnicze (dla najmłodszych), godz. 17.00:
Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem promocja@mzwdr.pl (brak miejsc)
Dawid Lewandowski (średniowieczny jubiler) zaprasza na fascynujące warsztaty złotnicze, podczas których uczestnicy odkryją tajniki ręcznie wykonywanego rzemiosła w towarzystwie doświadczonego mistrza.
Podczas warsztatów uczestnicy zgłębią wiedzę na temat średniowiecznej biżuterii, materiałów używanych do jej wyrobu, sposobów pozyskiwania surowców oraz tego ile były warte 1000 lat temu. Dowiedzą się również, skąd czerpiemy informacje o metodach tworzenia dawnej biżuterii i odkryją najciekawsze archeologiczne znaleziska charakterystyczne dla terenów słowiańskich.
Uczestnicy zapoznają się z zawodem złotnika, tradycyjnymi metodami wytwarzania biżuterii oraz narzędziami wykorzystywanymi w średniowiecznych warsztatach złotniczych. Ponadto, dowiedzą się, jak rozpocząć własną przygodę z rękodziełem i jakie narzędzia są niezbędne do tworzenia własnoręcznej biżuterii.
Każdy uczestnik będzie miał okazję stworzyć własne ozdoby z metali kolorowych na w pełni wyposażonym stanowisku pracy. Stworzone dzieła będą nawiązywać stylistycznie do archeologicznych zabytków, takich jak skarb znaleziony w Pińsku.
Spotkanie autorskie wokół książki „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zbarażu 1893-1939 r. Jerzy Bestecki naczelnik gniazda sokolego w Zbarażu”, godz. 19.00:
Wystąpienie oparte na książce „Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” w Zbarażu 1893-1939 r. Jerzy Bestecki – Naczelnik Gniazda Sokolego w Zbarażu”, przedstawi historię tego towarzystwa oraz materiały przekazane do MZWDR przez wnuka Naczelnika „Sokoła”, Zbigniewa Besteckiego.
Omówione zostaną: powstanie TG „Sokół” w Zbarażu, rozwój idei „Sokoła” w Galicji, źródła historyczne, zdjęcia i dokumenty rodziny Besteckich, a także uratowany sztandar z 1925 r, który był przechowywany przez rodzinę Besteckich przez 83 lata.
Poznamy też historię siedziby gniazda sokolego (budynek Sokolni) i działalność gniazda zbaraskiego w tym: uroczystości narodowe, patriotyczne, pokazy i popisy gimnastyczne, udział w zlotach sokolich, wycieczkach oraz rola Polowych Drużyn Sokolich.
W dalszej części zostanie zaprezentowane życie i dorobek zawodowy oraz społeczny Jerzego Besteckiego, Naczelnika “Sokoła” w Zbarażu, odznaczonego m.in. Odznaką Orlęta, Medalem Niepodległości i Zaszczytną Odznaką Sokolą.
Książka, będąca podstawą spotkania, jest cennym źródłem wiedzy o dziejach ziem Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.