6 marca 2023
Muzeum Józefa Czechowicza, AKTUALNOŚCI

Audiobook “W Nieparyżu i gdzie indziej” Anny Kamieńskiej

W mediach społecznościowych Muzeum Józefa Czechowicza rozpoczęliśmy prezentację audiobooka powieści dla dzieci “W Nieparyżu i gdzie indziej” Anny Kamieńskiej. W rolę lektora wcielił się syn autorki – Paweł Śpiewak. W przygotowanych specjalnie na tę okazję filmach przedstawimy także znajdujący się w naszych zbiorach rękopis utworu, który pochodzi z 1963 r. Natomiast sama powieść, opatrzona pięknymi ilustracjami Józefa Wilkonia, została wydana tylko raz – w 1967 roku.

W książce Anny Kamieńskiej pojawia się wiele odniesień do tradycji literackich. Porusza ona m.in. temat totalitaryzmu oraz buntu wobec opresyjnej władzy. Jednak główną rolę gra tutaj humor oraz charakterystyczna atmosfera – melancholijna i pogodna jednocześnie. Grzegorz Leszczyński, badacz twórczości dla dzieci i młodzieży, podkreśla, że w powieści Anny Kamieńskiej świat ukazany został w niezwykły sposób – każda z postaci jest zdumiewająca, każdy w tym „nieparyżańskim” świecie czuje się jak u siebie, a wszystko okraszone jest dozą humoru.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania opowieści, w której razem z panem Michasiem i panem Rysiem zwiedzimy niezwykłe miasta i krainy oraz dowiemy się „jak się wchodzi w dzieło sztuki”, „po co potrzebne są smutne rozdziały” i „dlaczego staruszkowie muszą czasem łapać motyle”.

Kolejne części będą ukazywały się regularnie we wtorki i soboty. Szukajcie ich na naszych mediach społecznościowych:

Facebook – https://www.facebook.com/muzeumczechowicza

https://www.youtube.com/@muzeumjozefaczechowiczawlu7595

Instagram – https://www.instagram.com/muzeumczechowicza/

 

 

Opracowanie filmów i tekstu: Dominika Majchrzak, Monika Pecyna

 

plakat wydarzenia

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp