20 stycznia 2023
Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku

Bohaterowie powstania styczniowego na Lubelszczyźnie 20 stycznia – 20 maja 2023

Powstanie styczniowe naznaczyło Lubelszczyznę krwawym szlakiem wielu potyczek i bitew. Piętno ważnych historycznych wydarzeń odciska się jednak przede wszystkim na losach ludzi, którzy są uczestnikami tych wydarzeń. Na wystawie Bohaterowie powstania styczniowego na Lubelszczyźnie przedstawiono opowieść o ludziach, którzy odegrali różnorakie role podczas walk lat 1863–1864 w regionie, a także później. Walczyli, ginęli, byli skazywani i traceni, bądź zsyłani na Syberię, ale też starali się żyć dalej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. oddano sprawiedliwość żyjącym weteranom powstania i przywrócono pamięć o ludziach, którzy walczyli za wolność Ojczyzny. Wystawa, której otwarcie przypada na 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego wpisuje się w kultywowanie tej pamięci.

Treść ekspozycji przybliża widzom fakty z życiorysów barwnych postaci, związanych z powstaniem styczniowym na Lubelszczyźnie. Tekstom towarzyszą fotografie, grafiki, biżuteria, dokumenty oraz oryginalna broń używana przez powstańców. Widz może poznać dzięki wystawie nie tylko historię bitew i potyczek powstańczych ale przede wszystkim losy uczestników powstania.
Wystawa adresowana jest do szerokiego spektrum publiczności. Szczególnie atrakcyjna może być dla młodzieży szkolnej, umożliwiając uzupełnienie wiedzy podręcznikowej w ciekawej formie.

plakat wystawy zasowej Bohaterowie powsztania styczniowego

 

Wstęp w cenie biletów do Muzeum.Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zrealizowano we współpracy z Muzeum Historii Miasta Lublina i Sekcją Militariów Działu Kultury Materialnej i Duchowej Muzeum Narodowego w Lublinie.
Partnerem wystawy jest Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.
Zrealizowano w ramach obchodów 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp