18-05-2006 - 09-09-2006
Archiwum wystaw

Chińskie oblicza Jezusa Chrystusa 18.05-10.09.2006

Eksponaty ze zbiorów Sinologicznego Instytutu Monumenta Serica Księży Werbistów w Sankt Augustin koło Bonn oraz China-Zentrum z Niemiec ukazują bogactwo chińskiej tradycji sztuki chrześcijańskiej zogniskowanej wokół postaci Jezusa Chrystusa.

 

    
 zdjęcie eksponatu Pierwsze kontakty chrześcijaństwa z Państwem Środka miały miejsce w VII w. za sprawą mnichów nestoriańskich, w czasach dynastii Tang (618-906). Po dłuższej przerwie, spowodowanej nieprzychylnością chińskiego dworu cesarskiego, pod koniec XIII w. kolejną próbę głoszenia Ewangelii podjęli franciszkanie  i dominikanie (czasy dynastii Yuan 1280-1367), a w XVI w. jezuici (czasy dynastii Ming 1368-1644 i mandżurskiej dynastii Qing 1644-1912). W XIX i XX w. nowożytne misje protestanckie i katolickie, w powiązaniu z zachodnią ekspansją kolonialną w Azji, kontynuowały działania wprowadzania chrześcijaństwa w Chinach, które szczególnie zaznaczyły się po II wojnie światowej i rewolucji kulturalnej w latach 1966-1976.
Eksponaty ze zbiorów Sinologicznego Instytutu Monumenta Serica Księży Werbistów w Sankt Augustin koło Bonn oraz China-Zentrum z Niemiec ukazują bogactwo chińskiej tradycji sztuki chrześcijańskiej zogniskowanej wokół postaci Jezusa Chrystusa. Te chińskie oblicza odnoszą się zarówno do Jezusa z Nazaretu jako postaci historycznej, ale również do Jezusa jako Zbawcy, do Jego nauki i czynów. Artystyczne przedstawienia Chrystusa były zawsze związane z wieloaspektowością i różnorodnością sposobów postrzegania Jego osoby, życia i działalności. Każdy kraj i każda kultura posiadały swój indywidualny sposób wyobrażenia, miało to miejsce także w Chinach. Prace artystów przedstawione na wystawie ukazują zarówno postać „obcego” chińskiej kulturze – zachodniego Jezusa, jak i „chińskiego” Chrystusa widzianego z misjonarskiej zachodniej perspektywy.
Wystawa ze zbiorów Sinologicznego Instytutu Monumenta Serica Księży Werbistów w Sankt Augustin koło Bonn oraz China-Zentrum z Niemiec ukazuje bogactwo chińskiej tradycji sztuki chrześcijańskiej zogniskowanej wokół postaci Jezusa Chrystusa. Różnorodna technika prac (m.in. malarstwo na papierze i jedwabiu, porcelana, tkaniny) przybliża kolejne okresy prób zakorzenienia chrześcijaństwa w Chinach.
 
Wystawa powstała przy współpracy: Sekretariatu ds. Misji Księży Werbistów w Polsce oraz Muzeum Lubelskiego.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp