15-06-2005 - 17-07-2005
Archiwum wystaw

Jan Lebenstein Demony 15.06-17.07.2005

W skład prezentacji obok obrazów olejnych, rysunków i grafik wypożyczonych z muzeów polskich oraz będących własnością kolekcjonerów polskich i zagranicznych, weszły nieznane dotąd prace artysty.

 

zdjęcie obrazuzdjęcie  obrazu LLebensteinLebenstein Muzeum Lubelskie prezentowało ekspozycję poświęconą twórczości Jana Lebensteina – jednego z najwybitniejszych artystów polskich II poł. XX w. W 1954 r. Lebenstein ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Pierwszy sukces artystyczny przyniosły mu serie Figur osiowych, które zyskały rozgłos jako jeden z najciekawszych przejawów sztuki nowoczesnej. W 1959 r. Lebenstein wyjechał na stałe do Paryża, gdzie zdobył Grand Prix na I Biennale Młodych. Po seriach malarskich figur, w 1964 r. zaczyna tworzyć Bestiarium, a od 1974 r. cykle ilustracji inspirowanych utworami literackimi: Folwarkiem zwierzęcym G. Orwella, Księgą Hioba, Apokalipsą, Księgą rodzaju. Powstają również ilustracje do opowiadań G. Herlinga-Grudzińskiego oraz witraże ze scenami Apokalipsy do kaplicy OO. Pallotynów w Paryżu.

Nasze Muzeum gościło prace tego znakomitego artysty już po raz drugi. W 1999 r., jeszcze za życia Lebensteina, Muzeum Lubelskie przygotowało obszerny przegląd jego twórczości – wystawa Etapy była pokazywana w Paryżu i w wielu polskich miastach, a w jej otwarciu uczestniczył zafascynowany Lublinem Autor.

Obecna prezentacja, przygotowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, ma charakter problemowego podsumowania dokonań twórczych, ujawniając źródła inspiracji sztuki Lebensteina, przedstawia je w kontekście historii. Tytułowe „demony” to lęki i obsesje towarzyszące życiu artysty zamkniętego w enklawie własnej twórczości i do końca wiernego wizji własnej sztuki, w której toczy się spór między tym co cielesne, a duchowe, ludzkie a zwierzęce, gdzie wciąż obecna jest antynomia Eros – Thanatos.

W skład prezentacji obok obrazów olejnych, rysunków i grafik wypożyczonych z muzeów polskich oraz będących własnością kolekcjonerów polskich i zagranicznych, weszły nieznane dotąd prace artysty.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, a honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Warszawy Lech Kaczyński. Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Narodowym w Szczecinie.

 

zdjęcie obrazu Lebenstein

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp