14-09-2019 - 15-09-2019
Archiwum wydarzeń

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Lubelskim 14-15.09.2019

Lublin, Nałęczów, Kraśnik, 14-15 września 2019.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to największe święto zabytków na Starym Kontynencie!

W Polsce tegoroczna edycja, zatytułowana Polski Splot, nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców. Temat odnosi się także do mody polskiej, krawiectwa, rzemiosła, tradycji tkackich i zakładów przemysłowych (przędzalni).

Muzeum Lubelskie zaprasza do trzech miast województwa lubelskiego!

LUBLIN
WARSZTATY: TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ – O LUDOWYM HAFCIE LUBELSZCZYZNY
14 września, godz. 11.00, Zamek Lubelski

Podczas spotkania przybliżymy tradycję hafciarskich ornamentów i technik w 4 lubelskich subregionach. Na podstawie haftów: biłgorajskiego, krzczonowskiego, podlaskiego (odmiany nadbużańskiej i włodawskiej) i hrubieszowsko-tomaszowskiego, będziecie mogli zaprojektować swój wzór oraz przekonać się czy umiejętność zdobienia tkanin poprzez wyszycia igłą kolorowych motywów należy do łatwych lub trudnych.
Zapisy na warsztaty pod adresem: promocja@muzeumlubelskie.pl

NAŁĘCZÓW
Muzeum Stefana Żeromskiego
15 września, godz. 10.00-18.00, wstęp bezpłatny do muzeum

Muzeum mieści się w dawnej pracowni pisarza, wybudowanej w 1905 roku według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza. Chata została wybudowana za honorarium otrzymane za “Popioły” i była letnim domem Stefana Żeromskiego. Pisarz kończył w niej powieść “Dzieje grzechu”, napisał “Dumę o hetmanie”, “Słowo o bandosie” , “Różę”.

Muzeum Bolesława Prusa
15 września, godz. 10.00-18.00, wstęp bezpłatny do muzeum

Muzeum Bolesława Prusa obok istniejącego od 1928 r. Muzeum Stefana Żeromskiego uzupełnia wiedzę o literackim Nałęczowie, propaguje twórczość autora „Lalki” i jego zasługi w popularyzowaniu działalności Zakładu Leczniczego, przypomina o związkach pisarza z Lubelszczyzną.

KRAŚNIK
Muzeum Regionalne w Kraśniku
7 i 8 oraz 14 i 15 września, godz. 10.00-18.00, wstęp bezpłatny do muzeum

Muzeum posiada zbiory regionalistyczne, historyczne, etnograficzne, a nade wszystko znane daleko poza Kraśnikiem zabytki archeologiczne. Zbiory etnograficzne prezentują zabytki związane z kulturą i sztuką ludową regionu. Najciekawszymi eksponatami tego działu są: kolekcja ceramiki urzędowskiej od XVIII wieku po czasy współczesne, duży zbiór eksponatów dotyczących kultury materialnej wsi i plastyki obrzędowej – wycinanki, pisanki, palmy wielkanocne.

 

Plakat z napisem z lewej strony: "Europejskie Dni Dziedzictwa, Polski splot, 7-8/14-15.09, Program wszystkich wydarzeń: EDD.NID.PL." Z prawej strony okrągły kolaż z czarno-białych zdjęć i grafik odnoszących się do polskiej kultury. Jasnoniebieskie tło.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp