23 czerwca 2022
Muzeum Józefa Czechowicza

Jadwiga Kosiorkiewicz-Księżycka – spotkanie autorskie/koncert

Co wspólnego mają poezja i muzyka? Jak, dzięki tej drugiej, można na nowo odczytywać twórczość wybitnych polskich poetów – zarówno tych z epoki renesansu, jak i najbardziej nam współczesnych? Będziecie się mogli o tym przekonać już niedługo w Muzeum Józefa Czechowicza.

24 czerwca zapraszamy na spotkanie autorskie oraz koncert Jadwigi Kosiorkiewicz-Księżyckiej: kompozytorki oraz twórczyni śpiewnika “Wersety wyśpiewane”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Polihymnia. Słowo wstępne przed spotkaniem wygłosi Waldemar Michalski.

Na stronie wydawnictwa możemy przeczytać: „Jadwiga Kosiorkiewicz-Księżycka urodziła się w 1945 roku w Lublinie. To osoba wybitnie utalentowana i wykształcona muzycznie. Komponuje własną muzykę do tekstów poetyckich, głównie autorów lubelskich. Jako solistka z powodzeniem je również wykonuje.
Jej koncerty cieszą się dużym uznaniem, również w USA, gdzie koncertowała dla tamtejszej Polonii, jak również w Danii podczas jej kilkunastoletniego pobytu w tym kraju.
Od wielu lat śpiewa teksty Józefa Czechowicza, Józefa Łobodowskiego, Anny Kamieńskiej, Mariana J. Kawałko, Mariana Hermaszewskiego, Zbigniewa Strzałkowskiego, ks. Wacława Oszajcy, Waldemara Michalskiego i innych.
Jadwiga Kosiorkiewicz-Księżycka jest członkiem Związku Polskich Artystów i Kompozytorów, a od czasu stanu wojennego jest „śpiewającym członkiem” Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Lublinie.”

W śpiewniku znalazły się melodie napisane do słów wybitnych poetów związanych z naszym miastem i regionem. Są to 
Jan Kochanowski, Józef Czechowicz, Józef Łobodowski, Anna Kamieńska, Zbigniew Strzałkowski, Marian Janusz Kawałko, Marian Stanisław Hermaszewski, Waldemar Michalski, Stefan Aleksandrowicz, Barbara Chojnowska-Janaszek, Grażyna Chrostowska, Ryszard Kornacki, Jadwiga Kosiorkiewicz-Księżycka, Stefan Kosiorkiewicz, Jan Kowalik, Tadeusz Kubiak, Longin Jan Okoń, Mariusz Olbromski, Ks. Wacław Oszajca, Krzysztof Paczuski, Jan Pocek, Ewa Sadurska, Tadeusz Śliwiak, Bogusław Wróblewski, Bohdan Zadura.

Grafika: Beata Brzozowska
Opracowanie tekstu: Ewa Kowalczyk, Magdalena Pukas

Plakat zaproszenie na Jadwiga Kosiorkiewicz-Księżycka - spotkanie autorskie/koncert

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp