04-06-2014 - 04-06-2014
Archiwum wydarzeń

Koncert fortepianowy 4.06.2014

Z okazji 25. rocznicy wolnych wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r.

Koncert w wykonaniu Elżbiety Karaś-Krasztel odbędzie się 4 czerwca 2014 r.

 

w Galerii Malarstwa Polskiego XVII-XIX w. na Zamku Lubelskim.

Wstęp za zaproszeniami

 

Zdjęcie uśmiechniętej kobiety z krótkimi, ciemnymi włosami ukazanej do ramion

Elżbieta Karaś-Krasztel, absolwentka lubelskiego liceum muzycznego w klasie prof. Mieczysława Dawidowicza, studia pianistyczne ukończyła w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasach fortepianu prof. Reginy Smendzianki i prof. Kazimierza Gierżoda. Po uzyskaniu dyplomu kształciła się dalej u Wiktora Mierżanowa (profesora Konserwatorium Moskiewskiego) oraz Istvana Lantosa (profesora Akademii Muzycznej w Budapeszcie). Była wielokrotną stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. Zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku. Ma na swoim koncie dyplomy i wyróżnienia uzyskane m.in. na konkursach w Atenach, Moskwie i Warszawie. Koncertowała w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i Australii. Współpracuje jako solistka z Polską Orkiestrą Kameralną i orkiestrą Sinfonia Varsovia. Dokonała licznych nagrań dla PR i TV, nagrała również płyty z muzyką W.A. Mozarta dla niemieckiej firmy Aperto.

Artystka jest znakomitą interpretatorką utworów Mozarta. Odniosła wielki sukces wykonując w Filharmonii Berlińskiej koncert fortepianowy Es-dur tego kompozytora z orkiestrą pod batutą Jerzego Maksymiuka, a o jej wykonaniu utworów Mozarta z Sinfonią Varsovią napisano w Niemczech “Wielkości Jego muzyki lepiej wyrazić się nie da…”. Repertuar pianistki obejmuje pozycje bardzo rzadko pojawiające się w programach koncertowych, takie jak I koncert fortepianowy fis-moll op. 1, S. Rachmaninowa, II koncert fortepianowy g-moll op. 16, S. Prokofiewa i koncert fortepianowy A. Chaczaturiana. Wiele uwagi poświęca artystka muzyce polskiej. Oprócz bogatego repertuaru chopinowskiego gra utwory I. J. Paderewskiego, J. Zarębskiego oraz A. Malawskiego.
Ostatnio współpracuje z kwartetem “Prima Vista” wykonując kameralne wersje koncertów J .S. Bacha, W.A. Mozarta i F. Chopina.

Za swoją dzia­łal­ność arty­styczną i peda­go­giczną była wie­lo­krot­nie nagra­dzana w tym Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz meda­lem „Zasłużony Kulturze — Gloria Artis”.
Artystka pro­wa­dzi klasę for­te­pianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Program obchodów 4 czerwca 2014
Wydarzenia towarzyszące 25 lat wolności

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp