05-11-2016 - 28-11-2016
Archiwum wystaw

Kronika peruwiańska 5-28.11.2016

Wystawa „Kronika peruwiańska Nueva Coronica y Buen Gobierno autorstwa Felipe Guaman Poma de Ayala”

Zamek Lubelski, 5-28 listopada 2016

 

Muzeum Lubelskie wspólne z Ambasadą Republiki Peru w Polsce ma zaszczyt zaprosić na wystawę: „Kronika peruwiańska Nueva Coronica y Buen Gobierno autorstwa Felipe Guaman Poma de Ayala”. Wystawa ma na celu przybliżyć zwiedzającym jedną z najcenniejszych książek jakie kiedykolwiek powstałych w dziejach świata, zachowaną w jednym egzemplarzu kronikę: Nueva Coronica y Buen Gobierno. Manuskrypt ten odkryto przypadkowo w roku 1908 w zbiorach Królewskiej Biblioteki w Kopenhadze. Zadziwił on badaczy swoją treścią, objętością i wielością ilustracji – książka liczy 1180 stron i zawiera 398 rysunków. Powstała około 1615 roku. Autorem tego dzieła był Indianin, wywodzący się z Inkaskiej arystokracji Felipe Guaman Poma de Ayala. Jego zamiarem było opisanie Peru przed przybyciem Europejczyków, jego tradycji, zwyczajów i historii. Na kartach swojej kroniki wymienia on i opisuje Inkaskich władców, ich pałace, świątynie oraz najważniejsze miasta. Autor urodzony już po przybyciu Hiszpanów pełnił funkcję tłumacza dla europejskich misjonarzy. Spisał swoje dzieło w języku hiszpańskim, jednak postanowił wpleść w tekst wiele słów, a nawet zdań w rdzennym języku Keczua. Felipe Guaman Poma de Ayala dedykował swoje dzieło królowi Hiszpanii Filipowi III. W kronice pada wiele słów skargi względem nadużyć hiszpańskich konkwistadorów, urzędników i misjonarzy. Autor wierzył, ze król poznawszy dzięki kronice swoje odległe królestwo może ulżyć w cierpieniach jego mieszkańcom. Niestety nie mamy nawet cienia dowodu na to, że kronika kiedykolwiek dotarła na przeniknięty intrygami dwór Filipa III. Dziś już zapewne nigdy nie będziemy w stanie prześledzić drogi manuskryptu pomiędzy Peru a półką biblioteki w Kopenhadze, wiemy jednak że skarga autora pozostała bez odpowiedzi.

Dziś mieszkańcy Lublina mają wyjątkową okazję obejrzeć kopie ilustracji które zdobią poszczególne karty kroniki Nueva Coronica y Buen Gobierno i dzięki nim poznać historię, zwyczaje i geografię Peru.

Inauguracja wystawy nastąpi 5 listopada 2016 roku o godz. 12.00 i uświetni ją wykład na temat historii Peru oraz losów kroniki.

Wystawa będzie prezentowana zwiedzającym do 28 listopada.

Zaproszenie na wystawę 400 lat ilustrowanej kroniki peruwiańskiej

 

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie po wystawie!

9 i 16 listopada o godz. 16.00.

Spotkania poprowadzi dr Marcin Gapski

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp