3 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI

Magia ornamentów. Skarby archeologii Lubelszczyzny | Wystawa mobilna

Wystawa archeologiczna „Magia ornamentów. Skarby archeologii Lubelszczyzny”, ma charakter edukacyjny i sensoryczny. Wykorzystuje nowe technologie, a zwłaszcza skanowanie oraz druk 3D, by w atrakcyjny sposób prezentować dziedzictwo archeologiczne regionu lubelskiego. Wierne kopie zabytków, rekonstrukcje, zdjęcia, interaktywne zabawy, opisy, pozwolą zrozumieć miejsca w bliskim otoczeniu, które były domem dla wielu ludzi setki lat temu. Z wystawą odwiedzimy niewielkie lubelskie miejscowości. Z wystawą w kwietniu 2024 roku zawitaliśmy do kilku niewielkich miejscowości w naszym regionie.

Baner wystawy Magia ornamentów. Skarby archeologii Lubelszczyzny

W opowieści o skarbach archeologii Lubelszczyzny wykorzystaliśmy efekty skanowania trójwymiarowego w postaci kopii zabytków uzyskanych z drukarek 3D. Repliki (do których w Internecie do pobrania dołączone były audiodeskrypcje) oraz duże kolorowe standy z interaktywnymi zabawami w postaci puzzli, czy dotykowych zagadek, które wędrowały wraz z naszymi archeologami i edukatorami do takich miejsc jak : Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach, Centrum Geoturystyczne w Lipsku-Polesiu, czy Biblioteka i Gminny Ośrodek Kultury w Karczmiskach.

W każdej z lokalizacji zaproponowaliśmy po trzy wydarzenia skierowane do różnych grup odbiorców: dorosłych, młodzieży oraz dzieci. Zaprosiliśmy znanych archeologów do zaprezentowania popularnonaukowych wykładów, które zgromadziły zarówno specjalistów jak i szeroką publiczność – wysłuchało ich ponad 100 osób.

Każdej z prezentacji naszej wystawy towarzyszyły też warsztaty dla dzieci i młodzieży: wspólnie z rekonstruktorkami z Masłomęckiego Stowarzyszenia Wioska Gotów wykonywaliśmy kopie antycznych paciorków. Edukatorzy z Muzeum Narodowego poprowadzili natomiast warsztaty wykonywania repliki średniowiecznej kamiennej ikonki z Czermna techniką linorytniczą. Innym razem dekorowaliśmy kopię zawieszki półksiężycowatej na wzór emaliowanej ozdoby znalezionej w Chodliku. Zaproponowaliśmy również prezentacje i pokazy wykorzystania nowych technologii cyfrowych w służbie archeologii, zwłaszcza skanowania trójwymiarowego. Nasz wykład, praktyczne ćwiczenia ze skanowania o tytule „Archeologia w 3D” zgromadził ponad 150 osobową widownię.

Zabytki, które zostały zeskanowane i zaprezentowane na wystawie lub były inspiracją dla warsztatów pochodziły z naszych zbiorów oraz zostały użyczone przez następujące instytucje: Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Zamojskie w Zamościu, Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, Muzeum im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Delegatura w Sandomierzu. Kopie 3D drukowane były przez nas oraz Druxpol3D, replikę bransolety ze skarbu z Czermna wykonał odtwórca średniowiecznych technik jubilerskich Dawid Lewandowski z Moravia Magna.

Za współpracę przy organizacji wydarzeń dziękujemy urzędom gmin w Hrubieszowie, Zamościu i Karczmiskach.

PROGRAM

4 kwietnia, godz. 12.00 – otwarcie wystawy w Gminnym Ośrodku Kultury w Wołajowicach
– godz. 13.00 – „Archeologiczne bogactwo Kotliny Hrubieszowskiej” wykład popularnonaukowy dr hab. Barbary Niezabitowskiej-Wiśniewskiej, prof. UMCS (Instytut Archeologii UMCS).

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

5 kwietnia, godz. 10.00-13.00 – warsztaty wykonywania antycznych paciorków dla dzieci – prowadzenie Anna Mucha, (Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie).

10 kwietnia, godz. 10.00 – „Archeologia w 3D”, wykład popularnonaukowy Aleksandry Sztal (Muzeum Narodowe w Lublinie) połączony z pokazem skanowania i druku 3D.

10 kwietnia, godz. 12:00 – „Laboratorium czyli co, dla kogo i kiedy”, wykład popularnonaukowy Bartłomieja Barteckiego (Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie).


11 kwietnia, godz. 13.00 – otwarcie wystawy w Centrum Geoturystycznym w Lipsku Polesiu
– godz. 13.30 – „Archeologia w 3D”, wykład popularnonaukowy Aleksandry Sztal (Muzeum Narodowe w Lublinie) połączony z pokazem skanowania i druku 3D.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

12 kwietnia, godz. 10.00 i 11.30 – warsztaty dla dzieci „Wykonujemy średniowieczne ozdoby z Czermna”, prowadzenie: Małgorzata Siedlaczek (Muzeum Narodowe w Lublinie).

16 kwietnia, godz. 13.00 – „Archeologiczne skarby Gminy Zamość”, wykład popularnonaukowy dr Łukasza Miechowicza (Instytut Archeologii i Etnologii PAN).


22 kwietnia, godz. 13.00 – otwarcie wystawy w Gminnej Bibliotece i Domie Kultury w Karczmiskach
– godz. 14.00 – „Archeologiczne tajemnice Chodlika i okolic”, wykład popularnonaukowy dr Łukasza Miechowicza (Instytut Archeologii i Etnologii PAN).

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

24 kwietnia, godz. 10.00 i 11.30 – warsztaty dla dzieci „Wykonujemy średniowieczne ozdoby z Czermna”, prowadzenie: Małgorzata Siedlaczek (Muzeum Narodowe w Lublinie).

26 kwietnia, godz. 10.00 – „Archeologia w 3D”, wykład popularnonaukowy Aleksandry Sztal (Muzeum Narodowe w Lublinie) połączony z pokazem skanowania i druku 3D.

Logotypy programu EOG

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”. Projekt korzysta z dofinansowania o wartości 483 000 € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest zbudowanie trwałego międzynarodowego partnerstwa oraz sieci polsko-norweskiej współpracy.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp