Strona Muzeum Narodowego w Lublinie > Strona główna Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku > Wystawy Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku
O Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku
Wystawy Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku
Wizyta w Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku
Oferta Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku
Konkurs plastyczny Kraśnicki Zamek w dziecięcej wyobraźni
Kontakt z Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku
Zapraszamy do zwiedzania trzech ekspozycji stałych:
• „24. Pułk Ułanów. Historia i Tradycja” – główna wystawa dotycząca 24. Pułku Ułanów, który stacjonował w Kraśniku w latach 1922–1939, a następnie walczył w II wojnie światowej w walkach obronnych 1939 roku i w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w ramach I Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Muzeum przechowuje liczne pamiątki związane z weteranami 24. Pułku, przy Muzeum działa Koło Koleżeńskie kultywujące tradycje oddziału.
• „Bitwy Kraśnickie 1914–1915” – świadectwa Wielkiej Wojny na ziemi kraśnickiej, wystawa dotycząca walk w trakcie I wojny światowej w rejonie Kraśnika, przede wszystkim wielkiej bitwy pod Kraśnikiem stoczonej w sierpniu 1914 roku przez armie austro-węgierską i rosyjską.
• „Dawny Kraśnik” – planszowa wystawa fotografii dotycząca historii Kraśnika, można na niej zobaczyć miasto, którego już nie ma – sfotografowane obiekty, które nie przetrwały lat burzliwej historii, a także te, które istnieją do dziś w zmienionym kształcie.
Oraz wystawy czasowej:
• „Od prehistorycznego garnka do etnograficznego dzbanka” – wystawa archeologiczna i etnograficzna, prezentująca efekty wykopalisk na terenie Kraśnika i regionu oraz historię garncarstwa na tych ziemiach, od dalekich czasów prehistorycznych po współczesny wyrób ceramiki glinianej z użyciem tradycyjnych metod.