Jednym z celów naszego Muzeum jest prowadzenie badań naukowych i upowszechnianie wiedzy o ziemiach wschodnich. Zadania te realizujemy na różne sposoby. Do współpracy zapraszamy uznane instytucje badawcze, m.in. środowiska akademickie oraz specjalistów, również spoza granic Polski.
Konferencje naukowe „Dziedzictwo kulturowe wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej” organizowane co dwa lata
Pierwsza z nich odbyła się w grudniu 2019 roku. Temat przewodni brzmiał „Korzenie i wspólnota”. Wydarzenie to miało swoje znaczenie symboliczne, gdyż to właśnie wtedy po raz pierwszy zaprosiliśmy naukowców i wszystkich zainteresowanych do naszej świeżo zakupionej siedziby – Pałacu Lubomirskich w Lublinie. Konferencja zainaugurowała przestrzeń do wymiany wiedzy nad spuścizną kulturową Kresów Wschodnich.
Część z wygłoszonych 13 referatów znalazła się w 22. tomie „Studiów i Materiałów Lubelskich” – roczniku wydawanym przez Muzeum Narodowe w Lublinie. Udostępniamy go do pobrania w formacie pdf.
Kolejna konferencja, której tematem przewodnim była „Wielokulturowość i jej znaczenie w perspektywie muzealniczej” odbyła się w październiku 2021 roku. Tym razem w ciągu 2 dni spędzonych w Pałacu Lubomirskich wysłuchaliśmy około 30 wystąpień naukowców z różnych ośrodków badawczych. Większość referatów będzie udostępniona w 2022 roku w specjalnej, pokonferencyjnej publikacji.
Cykl wykładów „Tradycja i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”
Na przełomie 2019 i 2020 roku zorganizowaliśmy też pierwszą edycję otwartych wykładów. Bogatą i wielowiekową historię tych ziem przybliżyli naukowcy, którzy od lat zajmują się tym tematem: prof. Paweł Kras, dr Leon Popek, prof. dr hab. Andrzej Gil oraz dr Lidia Kwiatkowska-Frejlich. Wykłady uświetniała muzyka wykonywana przez lubelskich artystów.
Wróciliśmy do tej działalności w lipcu 2021 roku. W drugiej połowie roku zorganizowaliśmy 17 wykładów, na które zapraszaliśmy do naszej siedziby – Pałacu Lubomirskich wszystkich chętnych. Prelegentami byli niejednokrotnie doktorzy i profesorowie specjalizujący się w tematyce związanej z Kresami. Dodatkowo wszystkie spotkania były transmitowane na żywo na naszej stronie na Facebook’u. Nagrania możecie obejrzeć na specjalnej playliście na Youtubie.