Portal ziemiewschodnie.pl – miejsce prezentacji dziedzictwa kulturowego Kresów i działań Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
Jedną z podstawowych misji Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej jest pozyskanych zbiorów i popularyzacja dziedzictwa kulturowego Kresów. Wieloaspektowa aktywność Muzeum na polu edukacji, kultury i wystawiennictwa stwarza potrzebę i możliwości do zaprezentowania naszych działań przy pomocy współczesnych technologii.
Z tą myślą stworzyliśmy portal internetowy ziemiewschodnie.pl
Jest to miejsce w Internecie, gdzie prezentowane są zabytki dziedzictwa intelektualnego, materialnego i duchowego Kresów. W poszczególnych zakładkach można oglądać zdjęcia i trójwymiarowe modele obiektów takich jak: obrazy, biżuteria, dawne uzbrojenie czy przedmioty codziennego użytku. Warto posłuchać i przeczytać ciekawe historie życia osób pochodzących z Kresów, czy poznać fotografie z ich rodzinnych kolekcji, pozyskane w czasie realizowanej przez Muzeum akcji „Z Kresów ocalone”.
Dzieci i nauczyciele mogą znaleźć na naszym portalu materiały edukacyjne oraz scenariusze lekcji. W zakładkach poświęconych nauce i edukacji można pobrać w wersji elektronicznej bezpłatne publikacje związane z ziemiami wschodnimi: publikacje popularno-naukowe, artykuły, monografie. Wszystkie służyć mogą także osobom z niepełnosprawnościami czy seniorom.
Dla grupy młodych odbiorców przygotowaliśmy interaktywną panoramę Bitwy nad Bugiem z 1018 roku, bezpłatny komiks w wersji elektronicznej oraz trójwymiarowe modele zabytków.
Ważnym aspektem portalu są przewodniki zawierające historyczne i obecne szlaki turystyczne po terenach dawnych Kresów ilustrowane fotografiami.
Na portalu można śledzić również aktualne i archiwalne wydarzenia, które realizujemy jako Muzeum.
Zachęcamy do odwiedzenia naszego portalu ziemiewschodnie.pl i odbycia wirtualnej podróży do fascynującego świata Kresów. Zaznaczamy, że portal jest wciąż rozwijany, a także informuje o bieżących pracach Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Warto więc wrócić raz na jakiś czas do jego stron po kolejne kresowe historie!
Tekst: Jacek Jeremicz, Krzysztof Twaróg