Obchody rocznicy urodzin Bolesława Prusa
Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie
Filia Muzeum Literackiego
Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie
ma zaszczyt zaprosić na obchody
176. rocznicy urodzin Bolesława Prusa
które odbędą się 20 sierpnia 2023 roku (niedziela)
w siedzibie Muzeum Bolesława Prusa
przy ulicy S. A. Poniatowskiego 39 w Nałęczowie
Program
14.00 Spotkanie z dr hab. Beatą Utkowską, prof. UJK, wokół tematu „Klątwa Faraona, czyli zwycięska klęska Bolesława Prusa”
15.00 Koncert „Klasyczne inspiracje” w wykonaniu Łukasza Cholewińskiego i Kamila Turczyna
W programie koncertu m.in.:
- Jules Massnet – Meditation
- Henryk Wieniawski – Kujawiak
- Antonín Dvořák – Humoreska
- Antonio Vivaldi – Zima (z cyklu „Cztery pory roku”), cz. II: Largo
- Carlos Gardel – Por una cabeza
W przerwie będziemy częstować naszych Gości urodzinowymi cukierkami.
Dr hab. Beata Utkowska – profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół literatury polskiej przełomu XIX i XX wieku, literatury dokumentu osobistego (listów, dzienników, pamiętników), tekstologii i edytorstwa naukowego. Pracowała przy ważnych dla miłośników twórczości Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego edycjach krytycznych dzieł obu pisarzy.
Łukasz Cholewiński – ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. J. Purzyckiego. Swoje umiejętności gry na skrzypcach doskonalił na licznych kursach oraz festiwalach międzynarodowych, pracując pod okiem wybitnych muzyków, m.in.: prof. W. Schreibera (koncertmistrza Filharmonii w Kolonii), prof. G. Ludwiga (Konserwatorium w Monachium), prof. R. Kabary (AM w Krakowie). Obecnie jest skrzypkiem w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, z którą na przełomie 2021 i 2022 roku odbył tournée po Stanach Zjednoczonych, koncertował m.in. w Nowym Yorku, Oklahoma City i Waszyngtonie. Prowadzi klasę skrzypiec w Szkole Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie, realizując się jako muzyk i pedagog.
Kamil Turczyn – ukończył studia pianistyczne w klasie prof. Andrzeja Tatarskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz z wyróżnieniem muzykologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Występował w kraju i za granicą z repertuarem solowym oraz kameralnym. Współpracuje z Filharmonią im. H. Wieniawskiego w Lublinie oraz orkiestrą Sinfonietta Polonia w Poznaniu. Jest wykładowcą w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz nauczycielem w szkołach muzycznych I i II stopnia w Lublinie i Krasnymstawie.