9 lutego 2024
Archiwum wystaw

Ostatni lokator pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński, 24 lutego – 28 maja 2023

Baner wystawy Ostatni lokator pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński,

Odważny dowódca, szarmancki narzeczony, najmłodszy generał w przedwojennej Polsce. Postać generała Mieczysława Smorawińskiego, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego, na trwałe wpisała się w pamięć historyczną nie tylko Lublina.

W 80. rocznicę ujawnienia dołów katyńskich z ciałami 4410 polskich oficerów, w tym z ciałem generała Mieczysława Makarego Smorawińskiego, Muzeum Narodowe w Lublinie prezentuje wystawę poświęconą generałowi, który przez ostatnie lata swojego życia był związany z Lublinem. Od 1934 roku do wybuchu II wojny światowej Smorawiński mieszkał i pracował w pałacu Lubomirskich przy placu Litewskim 3. Pełnił służbę wojskową jako dowódca Okręgu Korpusu nr II. 14 września 1939 roku opuścił Lublin i już do niego nie powrócił.

Największa w Polsce kolekcja związana z osobą generała Smorawińskiego, znajduje się w Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” – oddziale Muzeum Narodowego w Lublinie. Na wystawie oprócz dokumentów, ikonografii, pamiątek rodzinnych i mebli zobaczyć będzie można korespondencję prowadzoną przez generała oraz otrzymywaną przez żonę po jego śmierci. Na podstawie losów Smorawińskiego zwiedzający mogą prześledzić drogę Polaków w walce o niepodległą ojczyznę po 123 latach niewoli, to, jak budowali II Rzeczpospolitą i jak powtórnie 1939 roku stanęli do jej obrony przeciwko Niemcom, a od 17 września również przeciw Rosji Sowieckiej.

Postać generała Mieczysława Makarego Smorawińskiego prezentowana na wystawie jest charakterystyczna dla tego pokolenia. Jego nazwisko – które widnieje pod numerem pierwszym na Liście katyńskiej – stało się symbolem zbrodni dokonanej w Katyniu. Wystawa ma na celu nie tylko przybliżenie życia generała Smorawińskiego, ale także przypomnienie i upamiętnienie ofiar zbrodni popełnionej w lesie katyńskim. Zbrodni, która do tej pory nie została osądzona.

Ostatni lokator pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński
Zamek Lubelski, 24 lutego – 28 maja 2023 roku

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp