30-09-2017 - 03-11-2017
Archiwum wydarzeń

Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny. Katalog wystawy 30.09-3.12.2017

Katalog wystawy Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny dostępny w sklepie Muzeum Lubelskiego.

 

Grafika z napisem: Pablo Picasso Wizerunek wielokrotny a multiple image. Czarno-białe zdjęcie Picasso, obok prace jego autorstwa.

 

Ostatnia – i jak dotąd jedyna – prezentacja prac Pabla Picassa w Lublinie miała miejsce w 1969 r. Od tego czasu pozycja Picassa jako geniusza ugruntowała się, a jego twórczość cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na różnorodność dorobku artysty, doceniając go nie tylko jako inspiratora istotnego przełomu w malarstwie, ale także jako twórcę niezwykle płodnego, wszechstronnego, podejmującego wielorakie wyzwania w zakresie formy i materiału. Wystawa na Zamku Lubelskim prezentuje nieznane polskiemu widzowi prace Picassa oraz przybliża rodzimą sztukę użytkową lat 50. i 60., powstałą pod wpływem dorobku artysty będącego w ówczesnej Polsce symbolem nowoczesności. Więcej o wystawie

Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny
Zamek Lubelski, 29 września – 3 grudnia 2017.

“Picasso miał powiedzieć o rysowaniu „Jeśli chcesz wiedzieć, co chcesz narysować, musisz zacząć rysować”. Ta myśl jest dość uniwersalna. Czyż nie jest podobnie z innymi formami twórczości, włączając w to pisarstwo o sztuce czy wystawiennictwo? Nawet jeśli ważny jest pierwotny zamysł, to nie mniej istotny jest sam proces, który prowadzi do celu. To z niego często wynikają szczegóły, konkretne rozwiązania, a niejednokrotnie również ostateczny kształt dzieła. Picasso dobrze o tym wiedział i czerpał z tej zasady ogromną energię. Można powiedzieć, że jego dzieło kształtowała „ręka i oko” artysty, ale też z samej materii i potencjału sztuki brały się jej efekty.”

Piotr Majewski, Picasso na wystawie. Niektóre sposoby postrzegania twórczości artysty poprzez fragment

 

 

Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny

REDAKCJA: Marcin Lachowski, Krystyna Rzędzian, Łukasz Wiącek

OPRAWA: miękka

WYDAWNICTWO: Muzeum Lubelskie

ISBN: 978-83-61073-62-8

LICZBA STRON: 239

ROK WYDANIA: 2017

CENA: 60,90 PLN

Publikacja dostępna w sklepie Muzeum Lubelskiego.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp