28-04-2017 - 05-05-2017
Archiwum wydarzeń

Sezon Lublin 2017 28.04-5.05.2017

Sezon Lublin 2017 w Muzeum Lubelskim, 28 kwietnia – 5 maja 2017.

 

Zapraszamy na wydarzenia 6. edycji Sezonu Lublin na Zamku Lubelskim i w oddziałach Muzeum Lubelskiego:

Logotyp Sezon Lublin

 

Zamek Lubelski:

29 kwietnia 2017, godz. 11:00 – Złotnictwo lubelskie ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych – oprowadzanie po wystawie i warsztaty złotnicze

Wystawa Złotnictwo lubelskie ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych jest pierwszą w historii Muzeum Lubelskiego prezentacją tematu. Na wystawie zebrane zostały w jednym miejscu wszystkie zabytki lubelskie występujące w kolekcjach polskich. Trzeba przyznać, że nie ma ich zbyt wiele: Muzeum Narodowe w Warszawie zgromadziło kilkadziesiąt sreber lubelskich, w innych muzeach udało się odnaleźć jeszcze kilka obiektów, kolejna grupa pochodzi ze zbiorów prywatnych. Są to niemal wyłącznie zabytki XIX-wieczne, głównie srebra stołowe. Najstarsze i najcenniejsze eksponaty pochodzą ze zbiorów kościelnych. Zwiedzanie zakończą aktywizujące uczestników warsztaty.

2 maja 2017, godz. 11:00 – Dawny Lublin. Mieszkańcy i przyjezdni: “Gościnny Lublin – o dawnych zajazdach i hotelach”

Spacer ukazujący historię miasta poprzez losy mieszkających w nim ludzi oraz gości odwiedzających Lublin pokazuje Lublin jako otwarte, tolerancyjne i wielokulturowe miasto. W zależności od pogody odbędzie się prezentacja lub spacer po mieście.

5 maja 2017, godz. 11:00 – Dawny Lublin. Mieszkańcy i przyjezdni: “Archidiakońska, Królewska czy Przechodnia – skąd się wzięły nazwy lubelskich ulic?”

Spacer ukazujący historię miasta poprzez losy mieszkających w nim ludzi oraz gości odwiedzających Lublin. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość poznania losów  mieszkańców, zagłębienia się w codzienne życie i przeniesienia w czasie do dawnego Lublina. W zależności od pogody odbędzie się prezentacja lub spacer po mieście.

Muzeum Historii Miasta Lublina (Brama Krakowska):

28 kwietnia 2017, godz. 12:00 – Sen o lokacji

To wydarzenie składające się z trzech elementów: projekcji analogowej diaporamy z muzyką na żywo, zajęć warsztatowych z tworzenia pokazu wizualnego i oprowadzania przez kustosza po Muzeum Historii Miasta Lublina. Za warstwę obrazową odpowiada artysta wizualny Radosław I. Bułtowicz, a oprawę muzyczną zapewnią muzycy Anna Kołodziej (Orkiestra św. Mikołaja) i Łukasz Szulc (dj i perkusista). Podczas warsztatów uczestnicy stworzą własne wizje Lublina sięgające 700 lat wstecz. W trakcie oprowadzania po Muzeum zostaną zaakcentowane te wątki w historii miasta, które wiążą się z jego lokacją.

4 maja 2017, godz. 11:00 „Krzywa Wieża” w Lublinie? – Brama Krakowska i jej znaczenie w historii Lublina – warsztaty

Pierwszą część zajęć stanowi pokaz multimedialny opatrzony komentarzem na temat znaczenia Bramy Krakowskiej w 700-letniej historii Lublina. W drugiej części zajęć uczestnicy wyklejają ozdobny wątek muru na kartonie z zaznaczonym konturem Bramy Krakowskiej przy użyciu kolorowych cegiełek i kamyków.

Muzeum Literackie im. J. Czechowicza:

4 maja 2017, godz. 11:00 – Wielcy ludzie związani z ulicą Złotą – pokaz filmu Sergiusza Riabinina do źródeł podróż sentymentalna, reż. Piotr Zdanowicz, TVP Lublin

Film przybliża dzieje rodziny Riabininów. W jaki sposób kamienica przy ulicy Złotej 3 stała się własnością tego zasłużonego dla Lublina i kultury polskiej lubelskiego rodu? Kim był Jan Riabinin? Jak wyglądała ulica Złota w okresie międzywojennym? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odnajdziemy w filmie Piotra Zdanowicza – niezwykłym dokumencie, w którym wspomnienia mieszkańców kamienicy przy ulicy Złotej 3 ożywiają konkretne miejsce i odsłaniają przed widzami genius loci tego domu.

5 maja 2017, godz. 11:00 – Wielcy ludzie związani z ulicą Złotą – pokaz filmu Album rodzinny, reż. Andrzej Titkow, Studio Filmowe TAK, 2013

Jak pisze reżyser: ten film opowiada skomplikowaną, pełną wewnętrznego napięcia historię dwóch zasymilowanych rodzin żydowskich z Lublina, Arnsztajnów i Meyersonów. Rodzin wielce zasłużonych, zaangażowanych w działalność niepodległościową, społeczną, naukową i artystyczną. Centralną postacią dokumentu jest prababka reżysera, Franciszka z Meyersonów Arnsztajnowa, poetka, tłumaczka, działaczka społeczna i niepodległościowa, która ze swoim mężem Markiem Arnsztajnem, cenionym lekarzem i filantropem, mieszkała i pracowała w Lublinie, w kamienicy przy ulicy Złotej 2.

Dworek Wincentego Pola:

28 kwietnia 2017, godz. 12:00 – “Lublin – tutaj wszystko się zaczęło… O Wincentym Polu i mieście jego urodzenia” – warsztaty

Podczas spotkania odbędzie się oprowadzanie po Muzeum oraz warsztaty aktywizujące uczestników, które pozwolą na pełniejsze poznanie sylwetki jednego z najbardziej znanych lublinian.

Zapisy i pełen program wydarzeń na stronie: sezon.lublin.eu

Wydarzenia finansowane są ze środków Gminy Lublin.

 

Grafika Sezon Lublin 28 kwietnia - 7 maja

 

Folder Sezon Lublin 2017

Sezon Lublin 2017 to szósta edycja wydarzenia organizowanego przez Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin wspólnie z lokalnymi partnerami. Głównym celem tej edycji jest uczczenie jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, przybliżanie dziedzictwa kulturowo-historycznego miasta oraz oferty atrakcji turystycznych, jak również budowanie efektywnych form współpracy tworzonych przez środowiska zaangażowane w rozwój turystyki w Lublinie.

Wydarzenia uświetniają obchody 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

Logotyp Lublin 2017 700 lat miasta

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp