20 listopada 2020
Archiwum wydarzeń

Spacer do źródeł wolności – Wielcy Niepodlegli w Nałęczowie

Cykl wykładów edukacyjnych „Wielcy Polacy o ojczyźnie” – spotkania online

Spacer do źródeł wolności – Wielcy Niepodlegli w Nałęczowie

Serdecznie zapraszamy do udziału w czwartkowych wykładach edukacyjnych, których patronami a zarazem bohaterami są postaci związane z Nałęczowem. W ramach wykładów prowadzonych przez znawców literatury i kultury przełomu XIX/XX wieku chcielibyśmy zaprezentować wybitne postaci związane z uzdrowiskiem. Na życiu kulturalnym Nałęczowa z przełomu XIX i XX wieku piętno odcisnęli wybitni twórcy i działacze społeczni, m.in.:  Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Jadwiga Łuszczewska (Deotyma), a w późniejszym okresie również Ewa Szelburg-Zarembina. Ferment kulturalny i przyjęcie aktywnych postaw społecznych, charakteryzujące Nałęczów od końca XIX stulecia, stanowi ważny punkt odniesienia dla współczesnej refleksji nad zadaniami, jakie stawia przed polskim społeczeństwem fakt życia w wolnym, niepodległym kraju.
Celem cyklu jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat form i sposobów dochodzenia Polaków do niepodległości  oraz aktualizacji wiedzy dotyczącej polskich dróg do odzyskania wolności. Zachęcamy do prowadzenia merytorycznej i wyważonej dyskusji na temat trudnej, czasem bolesnej, a często pięknej historii Polski, aby dzięki rozmowom o wybitnych osobowościach i ich dokonaniach lepiej zrozumieć na jakich fundamentach ugruntowała się nasza tożsamość narodowa.

Wykłady będą odbywały się w kolejne czwartki, od 18  czerwca do 16 lipca 2020 roku. Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego wykłady realizowane są w formule online za pośrednictwem platformy do telekonferencji.

W najbliższy czwartek (18 czerwca) o godzinie 10.00 zapraszamy na następujące wykłady:
1)  prof. dr hab. Beata Obsulewicz-Niewińska (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) – Prus i niepodległość
2) prof. dr hab. Tomasz Sobieraj (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – Służba ojczyźnie. Bolesław Prus o patriotyzmie.

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/84666313334?pwd=OGV1eGFvRDR3U1RhUmZxOTVPYjJtdz09

Meeting ID: 846 6631 3334
Password: 278380
Prosimy o połączenie się na spotkanie około godziny 9.45, aby móc punktualnie rozpocząć wykłady. Do spotkania można również dołączyć w trakcie trwania wykładów. Szczegółowa instrukcja, jak skorzystać z platformy Zoom znajduje się tutaj.
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu “Budując Niepodległą.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp