22-04-2017 - 22-04-2017
Archiwum wydarzeń

Spacer z Kajetanem Koźmianem 22.04.2017

Spacer po Lublinie z Kajetanem Koźmianem

Start: Dworek Wincentego Pola ul. Kalinowszczyzna 13, 22 kwietnia 2017, godz. 12.00.

 

„Szczególna była wtenczas postać Lublina. Z jednej strony wesołe z drugiej blade i smutne twarze. U rządzących bojaźń i przerażenie,

u rządzonych niejaka wyższość…”

 

Kajetan Koźmian należy do zapomnianego w kulturze polskiej pokolenia literatów. Urodzony w 1771 w podlubelskim Gałęzowie wykształcenie zdobył w Lublinie i Zamościu. Jako prawnik pierwsze zawodowe kroki stawiał jeszcze przed Trybunałem Koronnym w Lublinie, aby następnie piąć się po drabinie administracji Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Obdarzony znacznym talentem literackim pozostawał przez całe życie wierny tradycji klasycznej, odnosząc się sceptycznie do poczynań polskich romantyków z Adamem Mickiewiczem na czele. Nam, mieszkańcom Lublina, pozostawił znakomite opisy miasta i jego mieszkańców pomieszczone na kartach swoich Pamiętników. Dzięki wyjątkowemu darowi obserwacji Koźmian pisał niezwykle plastycznie, często zabawnie, dając nam dziś wyobrażenie o burzliwym życiu Lublina w końcu XVIII wieku i w początkach XIX wieku.

W Jubileuszowym roku 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi zapraszamy wszystkich chętnych do spaceru krokami Kajetana Koźmiana.

 

 

Plakat Spacer po Lublinie z Kajetanem Koźmianem

 

Start: Dworek Wincentego Pola ul. Kalinowszczyzna 13.

Prowadzenie: dr Macin H. Gapski

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp