Spotkanie autorskie z Pawłem Koziołem wokół książki Wariant La Plata

Serdecznie zapraszamy w Noc Muzeów na spotkanie autorskie wokół książki „Wariant La Plata” Pawła Kozioła.  Pretekstem do rozmowy na temat powieści o polskich szachistach będzie postać generała Mieczysława Smorawińskiego, który jak wielu ówczesnych oficerów Legionów Polskich grywał w szachy, o czym świadczy jedno z zachowanych zdjęć prezentowanych na wystawie czasowej  Ostatni Lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński.

13 maja 2023 roku (sobota)
godz. 18.00
prowadzenie spotkania: Rafał Rutkowski
Zamek,
sala kinowa (parter, skrzydło północne)
wstęp wolny 
Okładka książki. Czarno-biała szachownica. Pośrodku wizerunek łodzi. Żółty napis Warian La Plata

Paweł Kozioł, Wariant La Plata 
copyright ©2022 by Paweł Kozioł
Wydawca: K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów

O książce:

Warszawa, lata 90. Przybyły z Argentyny stary mistrz szachowy zwierza się młodemu przeciwnikowi. Na jego błyskotliwej karierze położyła się cieniem II wojna światowa, konieczność emigracji i śmierć rodziny w warszawskim getcie. Wspominając, raz po raz ujawnia tajemnice – cudze, wojskowe lub własne. Kiedy kłamie? Kiedy mówi prawdę? Czy wytrzyma konfrontację z przeszłością?

Fabuła luźno opiera się na losach polskiej drużyny szachowej, która w sierpniu 1939 roku popłynęła na turniej do Buenos Aires. Tło wydarzeń stanowi wojna, ukazana z różnych punktów widzenia, od bombardowanej Mławy, poprzez zmagania wywiadów, po peryskop U-boota.

Paweł Kozioł (ur. 1979) – Poeta, krytyk literacki, związany z kolektywem Laboratorium Empatii. Z wykształcenia badacz średniowiecznych kronik, z wykonywanego zawodu programista. Redaktor tekstów publikowanych na portalu Wolne Lektury, m.in. poezji Władysława Schlengla, wydanych w oparciu o maszynopis przechowywany w Żydowskim Instytucie Historycznym. Autor narzędzia do uwspółcześniania przedwojennych tekstów i programu szachowego „Rodent”. W 2013 zdołał wygrać turniej B szachowych mistrzostw Warszawy, co daje nadzieję, że wie, o czym pisze.

 Rafał Rutkowski (ur. 1988) – Poeta. Wiersze publikował m.in. w „Znaku”, „Odrze”, „Ricie Baum”, „Dwutygodniku”, „Opcjach”, „Arteriach”, „Akcencie”. Laureat projektu Połów 2014. Autor książek poetyckich: „Chodzę spać do rzeki” (2015; wyróżnienie w XII Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” na najlepszy debiut poetycki roku) oraz „Wywołuję siebie z ruin” (2018). Laureat lubelskiej nagrody kulturalnej „Żurawie”. Prowadzi autorską księgarnię „Dosłowna” w Centrum Kultury w Lublinie.

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp