SPOTKANIE Z BARTOSZEM SADULSKIM, LAUREATEM „NAGRODY KOŚCIELSKICH”

Zapraszamy na spotkanie z Bartoszem Sadulskim, pisarzem i redaktorem, autorem powieści „Rzeszot”, za którą otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (2022). Spotkanie rozpocznie się 10 grudnia (sobota) o godz. 17.00 w Muzeum Józefa Czechowicza (ul. Złota 3).

Na stronie wydawnictwa Książkowe Klimaty możemy przeczytać na temat tego utworu: „Zuchwała biografia pioniera przemysłu naftowego, historia polskiego barona Münchhausena – Pana Podedwornego. Człowieka, który wszędzie był, wszystko widział, wszystkich poznał, wywoływał rewolucje i powstania, przyjaźnił się ze Słowackim, z Dickensem i z Łukasiewiczem, wykopał także pierwszy w dziejach szyb naftowy. A co najważniejsze: chciał wpłynąć na losy Europy i świata.

Rzeszot to XIX wiek w pigułce, opowieść o polskiej emigracji w czasie między dwoma powstaniami, przypomnienie dziejów Galicji, literacka bajka i reportaż „antyhistoryczny” o narodzinach i upadkach naftowych fortun, o awansie klasowym w państwie Habsburgów. W końcu – Rzeszot to drwina z rodzimego romantyzmu i bohaterskich biografii.”

Bartosz Sadulski – pisarz i redaktor, autor powieści „Rzeszot”, za którą otrzymał Nagrodę im. Kościelskich, a także był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Conrada, oraz trzech tomów wierszy. Sekretarz redakcji kwartalnika „Herito”. Stale współpracuje z portalem „Dwutygodnik”. Stypendysta programu „Młoda Polska” w kategorii literatura w roku 2019. Mieszka w Nowej Hucie. 

 

 

Mężczyzna w okularach z wąsami, z rękami w kieszeni
Bartosz Sadulski Fot. Klaudyna Schubert

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp