13 kwietnia 2022
Archiwum wydarzeń

„Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy” – spotkanie autorskie z Katarzyną Łozą

Termin: 21.04.2022 (czwartek), godz. 18.00

Miejsce: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Pl. Litewski 3, Pałac Lubomirskich

Transmisja online na stronie Facebook MZWDR

Wstęp wolny

Baner promujący spotkanie autorskie z Katarzyną Łozą, które odbędzie się 21 kwietnia 2022 roku o godzinie 18.00 w Lublinie na Placu Litewskim 3. Niżej napis Solidarni z Ukrainą. Na samym dole logotypy Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Wydawnictwa Poznańskiego, Księgarni Dosłowna, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po prawe stronie okładka książki „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy”. Grafika utrzymana w kolorach szarych, niebieskich i czerwonych.

Ta książka to podróż po cerkwiach, pełnych turystów miastach, ale również miejscach, o których nikt nie słyszał, górskich szlakach Zakarpacia i wybrzeżu Morza Czarnego. To  opowieść o bogatej kuchni, kiszonych arbuzach i pustych portfelach. To bardzo bliska obserwacja państwa, które dopiero szukało swojej drogi. Ukończona tuż przed wybuchem wojny, która już wisiała w powietrzu, którą czuć w ostatnich rozdziałach.

„Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy” autorstwa Katarzyny Łozy, przewodniczki mieszkającej od 18 lat we Lwowie, autorki bloga lwow.info to najnowsza książka w Serii Podróżniczej Wydawnictwa Poznańskiego.

 „Kiedy po raz pierwszy odwiedziłam Ukrainę w 1997 roku, obie byłyśmy jeszcze młode i niedoświadczone. Ja byłam studentką pierwszego roku studiów etnologicznych, pierwszy raz za granicą, ona ledwie sześć lat wcześniej ogłosiła niepodległość i dopiero szukała swojej drogi w postradzieckiej rzeczywistości. Wkrótce miało się okazać, że w wyniku jednej spontanicznej decyzji moje życie będzie związane z tym krajem na długie lata i przyjdzie mi nie tylko obserwować jego dojrzewanie, ale i brać w nim udział.”

fragment książki „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy”, Katarzyna Łoza

Ale „Ukraina…” to nie tylko przewodnik. Książka miała ukazać się w innych okolicznościach. Tytuł miał pomóc poznać naszych sąsiadów, wskazać miejsca, które warto odwiedzić, opowiedzieć o historii i współczesności Ukrainy. Książka miała zachęci do podróży, która aktualnie stała się po części niemożliwa. Teraz jest to opowieść o tym, co jest na szali – o tym, o co walczy bohaterski naród ukraiński, o bogatej historii, tożsamości, ale i o normalnym życiu.

Po lewej stronie okładka książki „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy”. Po prawej stronie napis SOLIDARNI Z UKRAINĄ. Pod nim napis: Kupując książkę, wspierasz Polską Akcję Humanitarną SOS UKRAINA.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książki dzięki uprzejmości lubelskiej księgarni Dosłowna.

Przez pół roku cały dochód ze sprzedaży książki Katarzyny Łozy „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy” zostanie przekazany na działalność Polskiej Akcji Humanitarnej SOS UKRAINA.

Link do wydarzenia:  https://fb.me/e/3cYnrlGLF

Katarzyna Łoza – Warszawianka od 18 lat mieszkająca we Lwowie, który wciąż odkrywa, także przed innymi Polakami. Wieloletnia przewodniczka, założycielka biura wycieczkowego i bloga lwow.info,  autorka artykułów prasowych poświęconych miastu i książki o Cmentarzu Łyczakowskim. Chętnie podróżuje po mało znanych zakątkach Ukrainy i świata.

Spotkanie poprowadzą: Andżelika Kwolik, Ivan Davydenko

Czarny napis Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Po prawej stronie duża litera M
logotyp Wydawnictwa Poznańskiego przedstawiający duże litery WP, a nad nimi zarys wieży.
Logotyp księgarni Dosłowna, czyli czarne litery składające się na słowo dosłowna.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp