Urodzinowy Dzień Otwarty w Muzeum Józefa Czechowicza

15 marca świętujemy 121. urodziny Józefa Czechowicza i zapraszamy wszystkich do świętowania wspólnie z nami. Tego dnia wstęp do muzeum będzie bezpłatny i wydłużymy godziny otwarcia. Osoby, które nas odwiedzą, będą mogły posłuchać opowieści o życiu poety, zobaczyć wyjątkowe pamiątki związane z Józefem Czechowiczem, poczytać jego wiersze, a nawet samodzielnie wykonać urodzinową przypinkę.

Program urodzin:

  • godziny otwarcia: 10-18
  • wstęp wolny
  • zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych
  • “Autoportret” – przygotowana specjalnie na 121. urodziny Józefa Czechowicza wystawa, na której poeta “opowiada” o swoim życiu i twórczości
  • urodzinowe przypinki – wybraliśmy na tę okazję kilka wyjątkowych wzorów
  • warsztaty “Kartka urodzinowa dla poety” / dla szkół podstawowych
  • pastelowe ilustracje do wierszy Czechowicza wykonywane na żywo przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie (godz. 12:00 – 15:00)
  • wspólne tworzenie plakatu związanego z twórczością Józefa Czechowicza – każdy, kto pojawi się w muzeum, będzie miał okazję współtworzyć plakat razem z uczniami Liceum Sztuk Plastycznych

Dodatkowo, w przeddzień urodzin Czechowicza, zapraszamy na spektakl:

  • 14 marca godz. 18:00 – Opowieść o papierowej koronie / czytanie performatywne

“Józef Czechowicz, syn Pawła i Małgorzaty z Sułków, urodził się jako czwarte z kolei dziecko w rodzinie, czwarte i ostatnie. (…)Urodził się w suterenie, w tej samej, w której zmarła jego matka, w domu numer trzy, przy ulicy Kapucyńskiej w Lublinie (obecnie dom Morajnego, naówczas – własność Banku Handlowego w Warszawie).Ochrzczono Józefa Czechowicza w katedrze lubelskiej w nawie po prawej stronie, przy starej chrzcielnicy. Wisiał tam wówczas i długo jeszcze potem w ołtarzu baptysyjnym obraz Anioła Stróża, obecnie umieszczony w prawym przedsionku kościoła. Obrządku chrztu udzielił Józefowi Czechowiczowi w dniu 19 marca 1903 roku o godzinie 19 ksiądz Józef Kobyliński.Rodzicami chrzestnymi byli: Franciszek Zych, dozorca, lat 42, i Marianna z Sułków Aleksińska, siostra Małg. z Sułków Czechowiczowej, lat około 35. Poza tym przy chrzcie asystowali: Katarzyna Czechowicz, babka Józefa, Jan Aleksiński, mąż Marianny, rodzina Franciszka Zycha i Bartłomiej Kołodziej, służący, lat 32.”

Józef Czechowicz, „Fakty” (fragment)

zdjęcie czarnobiałe czechowicz na ławce z lwiątkiem

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp