WOJCIECH KOBUS – SPOTKANIE AUTORSKIE
Muzeum Józefa Czechowicza i twórczynie podcastu „rewers” zapraszają na spotkanie z Wojciechem Kobusem.
- termin: 23.02.2024 r., godz. 18:30
- miejsce: Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie, ul. Złota 3
- prowadzenie: Joanna Jastrzębska, Katarzyna Kozak
Wojciech Kobus (ur. w 1994 r.) – slamer, muzyk. Jako mistrz Polski w slamie poetyckim (2020) reprezentował kraj w międzynarodowych turniejach slamerskich takich jak Grand Poetry Slam w Paryżu czy World Poetwitch Slam. Wyróżniony w Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej (2019). Wiersze publikował w „Stonerze Polskim” i „Stronie Czynnej”. Laureat Stypendium Miasta Poznania dla Młodych Twórców (2022). Pod pseudonimem Smutny Tuńczyk tworzy szeroko pojętą muzykę elektroniczną. Tom „Twój stary parasol” jest jego debiutem książkowym.
“rewers” to podcast przy poezji, popularyzujący poezję współczesną w Polsce – w tym również slam. Prowadzą go związane z Lublinem dziennikarki Joanna Jastrzębska i Katarzyna Kozak.
Tematem spotkania będzie m.in. książka „Twój stary parasol”, wydana nakładem wydawnictwa WBPiCAK, które opisuje ją w następujący sposób: „Chór wujów, ojców i synów podkłada donośne murmurando pod historie, dociekania i rozrachunki wypełniające w ogromnej mierze wiersze z debiutanckiej książki poetyckiej Wojciecha Kobusa. Pomrukując, można jednocześnie milczeć – podmiot wierszy przysłuchuje się temu milczeniu jako jednej z podstawowych form komunikacji mężczyzn. Milczą maszynki do golenia w wierszach, milczą szare polskie dni. Mimo dziurawionych haczykami pyszczków milczą i ryby – ich łowienie także służy milczeniu mężczyzn. Nie milczą jednak dzieci, a radosna perspektywa dziecka, do której autor zbliża się swoim abstrakcyjnym humorem, okazuje się kluczem do podjęcia krytyki symbolicznego i widocznego gołym okiem łańcucha przemocy dnia codziennego. Żodyn nie spodziewał się takiego debiutu mistrza slamu poetyckiego.”
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu spotkań z osobami slamerskimi, realizowanego przez Muzeum Józefa Czechowicza i twórczynie podcastu „rewers”.