16 sierpnia 2023
Archiwum wydarzeń

Wróblewski i po… | Panel dyskusyjny z kuratorkami i kuratorami

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego”, 26 sierpnia o godz. 17:00 w Muzeum Narodowym w Lublinie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem znakomitych kuratorek i kuratorów, interpretatorów twórczości Andrzeja Wróblewskiego.

Naszym zamiarem jest przyjrzenie się najważniejszym prezentacjom prac artysty, odkrywającym różne aspekty i znaczenia jego dzieła. Kolejne przygotowywane od końca lat 90. XX wieku ekspozycje znacząco poszerzyły wiedzę i określiły pozycję artysty w polskiej sztuce współczesnej. Tematowi wystaw Andrzeja Wróblewskiego chcielibyśmy poświęcić nasze spotkanie. W dyskusji wezmą udział wybitni znawcy twórczości Wróblewskiego, autorzy publikacji poświęconych artyście, twórcy jego wystaw prezentowanych na polskim jak i międzynarodowym gruncie: Anna Król, Anda Rottenberg, Hanna Wróblewska oraz Magdalena Ziółkowska, Wojciech Grzybała. Jednocześnie wydarzenie będzie próbą podsumowania ekspozycji Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego prezentowanej  w Muzeum Narodowym w Lublinie od 28 kwietnia do 27 sierpnia 2023 roku.

 

W dyskusji udział wezmą:

Wojciech Grzybała – historyk sztuki, kurator oraz marszand, dziennikarz. Założyciel i prezes Zarządu Fundacji Andrzeja Wróblewskiego. Współkurator wystaw Andrzeja Wróblewskiego, m.in. „Andrzej Wróblewski. Waiting Room” w Lublanie, która była pierwszą zagraniczną wystawą poświęconą podróży do Jugosławii. Autor publikacji poświęconych artyście, m.in. monumentalnej monografii Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927-1957).

Anna Król – historyczka sztuki, starszy kustosz i kurator w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, wykładowczyni na Wydziale Malarstwa na krakowskiej  Akademii Sztuk Pięknych oraz Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W pracy badawczej zajmuje się sztuką polską i obcą XX i XXI wieku oraz szeroko pojętą sztuką i kulturą Japonii. Współkuratorka wystawy „Wróblewski według Wajdy” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Anda Rottenberg – historyczka i krytyczka sztuki, w latach 1993 – 2001 dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki  Zachęta w Warszawie. Członkini wielu prestiżowych organizacji: Międzynarodowego  Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), International Manifesta Foundation oraz International Germinations Foundation. Kuratorka licznych polskich i międzynarodowych wystaw, wielokrotnie pełniła funkcję kustosza polskiego pawilonu na biennale w Wenecji, Stambule i São Paulo. Autorka wystawy Andrzeja Wróblewskiego „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow, Wróblewski, Wajda” w Muzeum Śląskim w Katowicach oraz Modern Art Museum w Wilnie.

Hanna Wróblewska – polska historyczka sztuki i kuratorka wystaw. W latach 2010 – 2021 dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, gdzie w 1995 roku odbyła się głośna wystawa „Andrzej Wróblewski. Retrospektywa”. Jest komisarzem Pawilonu na Biennale w Wenecji. Od 2022 roku wicedyrektorka ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego. Za swoją działalność i zasługi otrzymała Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.

Magdalena Ziółkowska – historyczka sztuki, autorka międzynarodowych wystaw, autorka wielu publikacji poświęconych sztuce XX wieku. W latach 2006-2010 pracowała jako kuratorka w Van Abbemuseum w Eindhoven, następnie w Muzeum Sztuki w Łodzi, a w latach 2014-2018 pełniła funkcję dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie. Od 2020 do 2022 roku kierowała Działem Tkaniny Artystycznej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Współzałożycielka i wiceprezeska Zarządu Fundacji Andrzeja Wróblewskiego, zajmuje się badaniem życia i twórczości Andrzeja Wróblewskiego.

 

Wróblewski i po… | Panel dyskusyjny z kuratorkami i kuratorami

26 sierpnia 2023, godz. 17.00

Galeria Malarstwa Polskiego XIX i XX w.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

_____

Organizatorzy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

Muzeum Narodowe w Lublinie,

Fundacja Andrzeja Wróblewskiego

Patronat honorowy:

Prof. Piotr Gliński Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego,

Dr Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin

Partner:

ALTER Hotel&Spa

Mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie jest PGE Polska Grupa Energetyczna

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp