6 kwietnia 2022
AKTUALNOŚCI, Muzeum Józefa Czechowicza

Wystawa „Julia Hartwig. Przestrzenie literatury” została nominowana w plebiscycie na najlepsze wydarzenie kultury 2021

Gazeta Wyborcza w Lublinie ogłosiła głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Kultury „Strzały 2021”. Wśród nominowanych znalazła się wystawa „Przestrzenie literatury” zrealizowana przez Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza w Lublinie we współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka. Teatr NN”. Zaprezentowana w stulecie urodzin Julii Hartwig ekspozycja przybliża biografię poetki, wysuwając na pierwszy plan związek z najważniejszymi miejscami, w których przyszło jej żyć i tworzyć. Na tej mapie kluczowe miejsce zajmują Lublin, Paryż, Stany Zjednoczone (zwłaszcza Nowy Jork) oraz Warszawa. To właśnie wokół nich osnuta została narracja kolejnych części wystawy, która ma na celu ukazanie, w jaki sposób twórczość artystki zmieniała się wraz z wkroczeniem w inny kontekst kulturowy.

Ekspozycja znalazła się w znamienitym gronie finalistów pretendujących do nagrody, obok następujących wydarzeń kulturalnych:

  1. Carnaval Sztukmistrzów;
  2. Cykl wydawniczy “Wschodni Express”;
  3. Demakijaż – Festiwal Kina Kobiet;
  4. Festiwal Chonabibe nad Zalewem Zemborzyckim;
  5. Lublin Europejską Stolicą Młodzieży 2023;
  6. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca;
  7. Otwarte Miasto / Open City poświęcone sztuce białoruskiej;
  8. Wystawa “Nigdy nie będziesz szła sama” w Galerii Labirynt;
  9. Wystawa “Wieża Bab²” w Galerii Białej.

Plebiscyt trwa do 10 kwietnia 2022 roku, a głosy można oddawać na stronie internetowej Gazety Wyborczej. Zwycięzca otrzyma statuetkę Strzały zaprojektowaną przez Mariusza Chrząstka. To swoisty symbol, który reprezentuje celne odpowiadanie na zainteresowanie i potrzeby kulturalne mieszkańców Lublina. Zachęcamy Państwa do oddawania głosów na wystawę „Julia Hartwig. Przestrzenie Literatury”, a także do odwiedzania ekspozycji.

Fragment ekspozycji ściana z brazkami na dole dwie gabloty stołowe z eksponatami

Muzeum J. Czechowicza, ekspozycja

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp