31-05-2015 - 31-05-2015
Archiwum wydarzeń

XV Majówka z Panem Prusem 31.05.2015

W stylu egipskim.

 

Budowanie piramidy marzeń, wyścigi skarabeuszy, zagadki Sfinksa, poszukiwanie złotych myśli Prusa na Nałęczowskim Szlaku Literackim, pogrywajki na bębnach, kiermasz potraw egipskich to tylko kilka z atrakcji zaplanowanych na XV Majówkę z Panem Prusem. Z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy napisania przez Bolesława Prusa powieści Faraon Oddział Muzeum Bolesława Prusa – Muzeum Lubelskie w Lublinie, Nałęczowski Ośrodek Kultury oraz Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa przygotowują tegoroczną Majówkę w stylu egipskim.

  • Miłośnicy szachów, w które uwielbiał grywać Bolesław Prus, mogą wziąć udział w Otwartym Turnieju Szachowym im. B. Prusa o puchar Burmistrza Nałęczowa (zapisy od godz. 9.00 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury). Dwaj najlepsi zawodnicy turnieju rozegrają mistrzowską partię szachów plenerowych i powalczą o główną nagrodę – szachy z figurami egipskimi.
  • W Ochronce im. Adama Żeromskiego, siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa, mogą spotkać się podróżnicy i opowiedzieć o swoich wrażeniach z wojaży do Egiptu, pokazać pamiątki, fotografie.
  • W Parku Zdrojowym planowany jest piknik na trawie (jeśli dopisze pogoda) oraz zabawy, warsztaty rękodzieła, nie tylko dla najmłodszych. Będzie można samodzielnie wykonać mrówkę faraona, kostium mumii faraona i wspólnymi siłami zbudować piramidę marzeń.
  • Tego dnia, wędrując po Nałęczowskim Szlaku Literackim lub przemierzając go na rowerze, będzie można odnaleźć złote myśli Bolesława Prusa i zdobyć pamiątkowy certyfikat.
  • Atelier Historyczni z Lublina będzie robić i prezentować czarno-białe fotografie na szkle wykonane techniką kolodionową, stosowaną w latach 1850–1890.

Do Nałęczowa przyjedzie oczywiście Pan Prus – w tej roli niezastąpiony Tomasz Karczewski, prezes Historycznego Towarzystwa Sportowego – i zaprezentuje jazdę na bicyklu. Towarzyszyć mu będzie żona Oktawia Głowacka – Agnieszka Karczewska. Będą częstować majówkowymi krówkami.
Podczas Majówki będzie można obejrzeć stuletnie ilustracje Edwarda Okunia do Faraona oraz tłumaczenia dzieła Prusa i różne ich wydania znajdujące się w zbiorach Muzeum. Dla bibliofili – gratka – możliwość zakupu najnowszego wydania analityczno-krytycznego Faraona z ilustracjami E. Okunia.
W sali balowej Pałacu Małachowskich będą koncertować uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej 1 st. im. I. J. Paderewskiego w Nałęczowie.
Wieczorem zaplanowana jest zabawa taneczna pod gwiazdami – zagra zespół TIMANTI. O 19.00 niespodzianka wieczoru – pokaz tańca orientalnego w wykonaniu Djamili oraz Angels of Orient.

Mile widziane stroje inspirowane modą z epoki Prusa albo z epoki faraonów. Zapraszamy do Nałęczowa.

Bogumiła Wartacz

 

 

Program XV Majówki z Bolesławem Prusem

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp