15-01-2020 - 24-01-2020
Archiwum wydarzeń

Zima w Muzeum Lubelskim 15-24.01.2020

Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Józefa Czechowicza, Dworek Wincentego Pola oraz Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem”, 15-24 stycznia 2020.

 

Muzeum Lubelskie, jak co roku, zaprasza dzieci i młodzież z terenu Lublina na zajęcia edukacyjne organizowane w ramach ferii zimowych. W tym roku zajęcia odbywały się będą w naszych oddziałach na terenie miasta – Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Józefa Czechowicza, Dworku Wincentego Pola oraz Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem”.

 

Rysunkowy plakat promujący akcję Zima w Mieście. Napis: "Miasto Lublin zaprasza na aktywne ferie 13-26.01.2020 r.; szczegółowe informacje: www.zima.lublin.eu". Z lewej strony dwójka dzieci bawiących się na śniegu na tle Zamku Lubelskiego, z prawej strony duży napis: "Zima w Mieście",  na dolnej części litery Z siedzi chłopczyk i czyta książkę. W prawym dolnym rogu logo Lublin miasto inspiracji.

 

Szczegółowy program poniżej:

Zima malowana

Opowieść o historii zimy w nowożytnym malarstwie europejskim. Ten fascynujący temat podejmowany był przez wielu wybitnych artystów jak P. Bruegel Starszy, C.D. Friedrich, C. Monet, a także przez malarzy polskich: J. Fałata, L. Wyczółkowskiego, J. Chełmońskiego. Zaprezentowane zostaną pejzaże będące w zbiorach Muzeum Lubelskiego oraz te, które przedstawiają Lublin w zimowej szacie. Następnie uczestnicy wykonają pracę plastyczną w technice akwareli.
Prowadzący: Anna Syta, historyk sztuki
Miejsce: Muzeum Historii Miasta Lublina – Brama Krakowska
Termin: 16, 23 stycznia, godz. 11.00
Wiek uczestników: od 10 lat
Zapisy: tel. (81) 53 260 01 lub bramakrakowska@muzeumlubelskie.pl

Zimowy ogród – podróż z wyobraźni

Czym jest wyobraźnia? Jak ją kształtować i rozwijać? Tego dowiemy się podczas wspólnych zabaw i zajęć. Podczas warsztatów stworzymy Galerię Żywych Rzeźb i będziemy odgadywać ich wymowę, zagramy w „Państwa–miasta”, porozmawiamy o podróżach, będziemy odgadywać obrazki z czterech stron świata, odtworzymy widoki z naszych okien, poznamy styczniowe widoki Wincentego Pola, a także tworzyć będziemy zimowe ogrody i pejzaże.
Miejsce: Dworek Wincentego Pola
Termin: 15, 16 i 17 stycznia; godz. 10.00
Zapisy: tel. (81) 747 24 13 lub dworek@muzeumlubelskie.pl

Czarodziejska lampa Aladyna

Zajęcia aktywizujące z zastosowaniem druków edukacyjnych; zwiedzanie wystawy stałej, przybliżenie twórczości Józefa Czechowicza dla dzieci, analiza wiersza Zimowe uroki, działania plastyczne.
Miejsce: Muzeum Józefa Czechowicza
Termin: 16 stycznia, godz. 11.00
Zapisy: tel. (81) 532 30 90 lub czechowicz@muzeumlubelskie.pl

Tajemnice szuflady poety

Zajęcia aktywizujące z zastosowaniem druków edukacyjnych; przybliżenie sylwetki Józefa Czechowicza oraz tajników powstawania dzieła poetyckiego.
Miejsce: Muzeum Józefa Czechowicza
Termin: 22 stycznia, godz. 11.00
Zapisy: tel. (81) 532 30 90 lub czechowicz@muzeumlubelskie.pl

Historia Dominika Szajnera

Pokaz filmu w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków.
Dominik Szajner to dawny mieszkaniec Zamościa i przedwojenny, zawodowy podoficer pułku lotniczego. W czasie II wojny światowej wykradł on i przekazał do skopiowania niemieckie plany wysiedleń, ratując tym samym setki mieszkańców Zamojszczyzny od pewnej zguby. Życiorys Szajnera, zwłaszcza w okresie wojny obfitował także w inne wydarzenia, które zasługują na przypomnienie i uwiecznienie. Była to między innymi akcja uratowania zabytkowych dzwonów Katedry Zamojskiej od przetopienia na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.
Miejsce: Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”
Termin: 21 stycznia, 24 stycznia, godz. 11.00
Zapisy: tel. (81) 533 36 78 lub zegar@muzeumlubelskie.pl

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp