8 września 2023
Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Akcja „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Zapraszamy mieszkańców Gdańska i okolic do udziału w akcji „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych” prowadzonej przez Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. Zbiórka odbędzie się w dniach 8-10 września 2023 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

 

 
Dziewczynka i chłopiec stoją obok siebie

 

Celem naszej inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach, zarówno w aspekcie materialnym, jak i duchowym. Kresy to tereny bogate kulturowo, o zawiłej i często trudnej historii, stanowiące od wieków wielonarodowy i wielowyznaniowy tygiel. Dzięki zgromadzonym przez kuratorów Muzeum wspomnieniom, historiom osób, miejsc i przedmiotów, nacechowanym osobistym, często pełnym emocji postrzeganiem, możliwe będzie uchwycenie żywego i autentycznego obrazu Kresów.

Zachęcamy do przekazania pamiątek z Kresów oraz podzielenia się wspomnieniami z życia na tych terenach. Przekazanie obiektów następuje w formie darowizny. Zapewniamy, że wszystkie darowane przedmioty zostaną otoczone opieką, będą przechowywane w warunkach, które pozwolą uchronić je przed zniszczeniem. A zarejestrowane opowieści dadzą niepowtarzalną okazję ocalenia autentycznych, indywidualnych wspomnień.

Przekazanie pamiątek oraz rejestracja opowieści nie wymaga specjalnego przygotowania. Wszystkie niezbędne dokumenty będą gotowe w Recepcji (wzory dokumentów oraz regulamin akcji dostępne są na stronie: www.ocalone.mnwl.pl). Istnieje możliwość umówienia się na spotkanie na konkretną godzinę – w tym celu zachęcamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego. W razie pytań Biuro Obsługi Zbiórki udzieli wszelkich informacji.

Godziny pracy punktu zbiórki:

8.09 (piątek), godz. 10.00-17.00
9.09 (sobota), godz. 10.00-17.00
10.09 (niedziela), godz. 9.00-11.00

Kontakt:
tel. +48 726 022 100
e-mail: zbiorka@mnwl.pl

Akcja objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp