27 kwietnia 2021
Archiwum wydarzeń

Centrum Konsultacyjne Lubelskich Strojów Ludowych

Muzeum Lubelskie, włączając się do obchodów Dnia Etnografii, uruchamia od dnia 9.02.2020 r. Centrum Konsultacyjne Lubelskich Strojów Ludowych.

W ramach naszej działalność chcemy propagować wiedzę na temat tradycyjnych strojów ludowych naszego regionu, w tym:

  • pomagać w ustaleniu, jakiego rodzaju stroje występowały w danych częściach naszego województwa i jak prawidłowo powinny być zrekonstruowane i noszone.
  • możemy doradzać przy odtwarzaniu strojów (pokazywać eksponaty, udostępniać zdjęcia).
  • planujemy również organizować spotkania, wykłady, warsztaty, poświęcone różnym zagadnieniom dotyczącym dawnych ubiorów mieszkańców wsi i małych miasteczek województwa lubelskiego (również poza naszym Muzeum na zaproszenie innych placówek).
  • chcemy także gromadzić informacje o strojach od mieszkańców lubelskich wsi i miast, poprzez wywiady z nimi, a także pozyskiwanie rekwizytów i dokumentacji fotograficznej pochodzących ze zbiorów rodzinnych, na których są uwiecznione osoby w strojach tradycyjnych (z końca XIX i początku XX wieku). Zachęcamy do prezentowania nam zachowanych w „skrzyniach” tradycyjnych strojów oraz zdjęć rodzinnych, które będą mogły być wykorzystane do planowanej w 2021 roku publikacji „Stroje ludowe Lubelszczyzny”.

Wszelkich informacji udziela:

Mariola Tymochowicz (Sekcja Etnograficzna)
e-mail: m.tymochowicz@mnwl.pl

Kolaż z pięciu fotografii w kolorze sepii przedstawiających postaci w ludowych strojach.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp