Search the collections

Show:

Wyniki wyszukiwania (1931)

Fałat, Julian (1853-1929) (autor)

Forest

1918

Axentowicz, Teodor (1859-1938) (autor)
Mehoffer, Józef (1869-1946) (autor)
Wyczółkowski, Leon (1852-1936)
Postać mężczyzny w średnim wieku w ujęciu do bioder, zwrócona w prawo, we wnętrzu. Twarz pełna o jasnej karnacji, włosy długie, falujące, blond, wąsy i mała bródka, na głowie mała czarna czapeczka (jarmułka?). Ubrany na czarno: kaftan z wzorzystego atłasu z białym koronkowym kołnierzem i mankietami, na nim peleryna. Mężczyzna w lewej ręce trzyma złożony list, prawą opiera na stole, gdzie leży złoty zegarek z otwarta kopertą. W głębi po lewej kanelowana kolumna, na jej cokole herb (1) częściowo zasłonięty, wyżej udrapowana srebrzystoszara kotana. Tło oliwkowoszare.
Dłonie wyróżniają się schematycznym modelunkiem - być może wtórnie.
(1) - w herbarzu Ostrowskiego pod nr 3048 - bardzo podobny herb należący do rodziny osiadłej w Prusach w XVII w. o nazwisku REJCHARD.
Portret Stanisława Kostki Potockiego w popiersiu na chłodnym, szaro-zielono-brązowym tle. Tors lekko odchylony w prawą stronę, głowa w przeciwną. Portretowany ubrany w mundurowy frak - popielaty w liliowym odcieniu, ozdobiony złotym haftem (motyw palmet). Na szyi biały halsztuk, poniżej koronkowy żabot. Przez prawe ramię przewieszona wielka wstęga z Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej, na piersi gwiazda Orderu Orła Białego (nad.1781r).
Twarz szczupła, z ostro zarysowanym, wystającym podbródkiem i kośćmi policzkowymi. Oczy ciemne pod czarnymi, wyraźnymi brwiami. Wzrok skierowany w prawą stronę. Włosy ciemnoblond, lekko skręcone.
Portret mężczyzny w średnim wieku w ujęciu do pasa, zwróconego w lewo, głowa w stronę widza. Twarz pociągła, o jasnej karnacji, wysokim czole, wąskich oczach, prostym nosie i wąskich ustach. Na głowie pudrowana peruka. Ubrany w czerwony frak mundurowy z ciemnozielonym kołnierzem i mankietami, na piersi kirys, na szyi zawiązany biały fular. Pod prawym ramieniem trzyma złożony czarny kapelusz obszyty białym futerkiem; lewa podtrzymuje widoczny we fragmencie zielony płaszcz podbity futrem. W tle chmurne niebo, w kolorze brązowo-zielonkawym, rozjaśnione w okolicy głowy portretowanego.
Holzhaeusser, Jan Filip (1741-1792) (autor)
Portretowana ukazana w centrum kompozycji, ukazana w całej postaci, en face. Twarz o wyrazistych rysach otoczona długimi, prostymi włosami. Smukła, wydłużona sylwetka, ręce skrzyzowane na piersiach. Ubrana w długą czarną suknię lekko rozszerzającą się dołem.
nieznany (autor)
szpila brązowa; główka w kształcie stożkowatym, zdobiona
Autor nieznany
Pole główne wypełnia Chrystus Pantokrator ukazany frontalnie w ujęciu półpostaciowym. W lewej dłoni trzyma otwartą księgę z tekstem stanowiącym kompilację różnych fragmentów Ewangelii: „Starajcie się naprzód o królestwo [niebieskie] i [jego] sprawiedliwość, a wszystko to będzie wam dane [Mt 6,33]. Proście i będzie wam dane; szukajcie a znajdziecie [Mt 7,7] Popatrzcie na ptaki na niebie jak [...] ojciec [Mt 6,26] .”
Prawą dłoń trzyma w sposób przypominający gest błogosławieństwa, jednakże wyciągnięty ma jedynie palec wskazujący, pozostałe są zgięte; dłonią tą wydaje się rozchylać swą szatę, jakby rozerwaną na wysokości serca. Ubrany jest w czerwony chiton ze złotymi lamówkami i stichosem oraz zielony himation. Twarz ma pociągłą, jasną z wyraźnymi zaróżowieniami na policzkach, okoloną krótką brodą i zaczesanymi gładko włosami, ma ostro zakończone wąsy. Głowę otacza nimb krzyżowy z monogramem cyrylickim , po bokach w wydzielonych polach widnieje jego monogram IC XC. Jego postać otaczają wizerunki apostołów i Ewangelistów z atrybutami (z wypisanymi cyrylica imionami). W klejmach po lewej stronie znajdują się:
Piotr (klucz), Andrzej (krzyż św. Andrzeja), Jakub Alfeuszowy (pałka folusznicza), Bartłomiej (nóż), Mateusz (topór)
Po prawej: Paweł (miecz), Jakub Starszy (kapelusz, strój wędrowca, laska), Tomasz (włócznia), Filip (laska krzyżowa), Szymon (piła)
Na dole Ewangeliści: Mateusz (uskrzydlony młodzieniec), Marek (lew), Łukasz (wół), Jan (orzeł)
Głowy ich wszystkich otaczają nimby, a ubrani są w chitony i himationy w barwach czerwieni, błękitu, brązów i szarości.
Obraz posiada płótno dublażowe i napięty jest na krosna
Witkiewicz, Stanisław Ignacy (Witkacy) (1885-1939) (autor)
Default photo
axe - Siekeira

axe – Siekeira

unknown (painter) ,

Zaświadczenie (4 s.) nr 6 Związku Harcerstwa Polskiego, chorągwi lubelskiej, Gromady Zuchów
Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp