09-09-2017 - 10-09-2017
Archiwum wydarzeń

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 9-10.09.2017

Zamek Lubelski, 9 – 10 września 2017.

 

Plakat Europejskich Dni Dziedzictwa

 

Program Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Lubelskim:

9, 10 września, godz. 11.00 – rodzinne warsztaty: „Średniowieczny Lublin. Jak wyglądała rezydencja króla i co pozostało po niej do dziś?”. Podczas zajęć wspólnie zwiedzimy najstarsze zabytki wzgórza zamkowego: romańską wieżę mieszkalno-obronną oraz Kaplicę Trójcy Świętej. Poznamy tajniki dawnego budownictwa obronnego i spróbujemy wyobrazić sobie jak mógł wyglądać średniowieczny Zamek Lubelski. Czas trwania: ok. 90 min. Zapisy pod nr. tel. (81) 537 96 37.

9 i 10 września w godz. 10.00 – 18.00 zapraszamy do zwiedzania wystawy Impresje Kalifornijskie. Światło i kolor. Wystawa prezentuje dzieła autorstwa dwójki artystów, którzy w swojej twórczości inspirują się naturą i krajobrazami dwóch odległych państw: Polski i Stanów Zjednoczonych. Ewa Matysek Mazur studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje i tworzy w USA. Maluje w technice olejnej, zazwyczaj z natury, a wiedza i doświadczenie oraz znajomość warsztatu dawnych mistrzów, pomagają jej w świadomym realizowaniu własnych projektów, udoskonalając technikę impresjonistyczną. Andrzej Mazur również studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dziś jest profesorem tej uczelni. Uprawia malarstwo sztalugowe oraz ścienne. Od wielu lat maluje w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii, studiując kolorystykę tamtejszego pejzażu. Maluje obrazy w technice olejnej, zazwyczaj w plenerze, przeważnie pejzaże. Interesują go harmoniczne zestawienia barwne. Obrazy buduje kolorem i światłem, starając się pokazać w obrazie nastrój i estetyczne emocje jakie wywołuje przedstawiany pejzaż. Prace malarskie maja charakter impresjonistycznych studiów koloru i światła.

Europejskie Dni Dziedzictwa

to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa-członkowie Rady Europy. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

 

Logotyp Europejskich Dni Dziedzictwa

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp