Józef Czechowicz i Francja
Zapraszamy na prezentację „»paryż ocean widziałem przez dym siny«. Józef Czechowicz i Francja.”, którą można zobaczyć w Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3 w dniach 28 kwietnia – 2 czerwca 2023.
Kultura Francji pełniła szczególna rolę w twórczości Józefa Czechowicza. W jednym ze swoich tekstów pisał: „Znaczenie poezji Apollinaire’a leży w tym, że była ona nie ewolucją, a rewolucją. I tak, jak od Wielkiej Rewolucji Francuskiej zaczyna się nowa Europa, tak od wielkiej rewolucji Apollinaire’a zaczyna się nowa poezja”. Zaczytywał się w poezji francuskiej, przekładał ją na język polski, a w swoich tomach zamieszczał tłumaczenia własnych wierszy na ten język.
Z tej perspektywy pobyt poety w Paryżu w 1930 roku wydaje się być szczególnie frapujący. Początkowo spokojny, ostatecznie należał do mało udanych. Choroba oczu, o której pisał do swoich przyjaciół, utrudniła mu życie. „Trzeba będzie żyć bez wódki – to smutne, ale to choróbsko wyraźnie mnie przekonało – że konieczne. We wszystkich knajpach patrzą na mnie jak na raroga, bo obiady jadam bez wina, co wygląda tak, jakby ktoś w Polsce pożerał dary boże bez widelca.”
Zupełnie osamotniony, miał jedynie do dyspozycji dzwoneczek kupiony podczas wycieczki do Mont Saint-Michel, którego dźwięk odpędzał złe myśli: „Jedną z najmilszych pamiątek jest dla mnie dzwonek mosiężny wielkości pięści, ulany na wzór średniowiecznych dzwonów z Mont Saint-Michel. Kiedy mi bardzo smutno siedzę sam w przyciemnionym pokoju, dzwonię sobie od czasu do czasu i cisza ucieka razem z czarnymi myślami”.
Chcemy Państwa serdecznie zaprosić na prezentację eksponatów związanych z pobytem Józefa Czechowicza we Francji. Będziecie mogli na niej zobaczyć wspomniany dzwoneczek, jak również listy, pocztówki, a także prezentowaną po raz pierwszy obszerną kolekcję widokówek zakupionych przez poetę.
Tekst i fotografia: Patryk Karakuła