27 kwietnia 2023
Archiwum wydarzeń

Noc Muzeów 2023

Tegoroczna Noc Muzeów rozpocznie się 13 maja! Bramy Zamku Lubelskiego, oddziały miejscowe i zamiejscowe Muzeum ponownie otwarte zostaną nocą!

Baner wydarzenia Noc Muzeow 2023

Zamek Lubelski
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w godzinach 18.00-24.00 (ostatnie wejście o godz. 23.00). Wstęp wolny.
W dzień (w godzinach 9.00-18.00) czynna jest wyłącznie Kaplica Trójcy Świętej oraz wieża zamkowa.

18.00-23.00 – zwiedzanie Kaplicy Trójcy Świętej z przewodnikiem (wejście od dziedzińca zamkowego).
18.00 i 20.00 – oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej „Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego”.
Bezpłatne wejściówki na oprowadzanie dostępne na stronie www.bilety.mnwl.pl | wystawę samodzielnie będzie można zwiedzać po ostatnim oprowadzaniu (około 21.30)
19.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński”. Na wystawie dzieci i młodzież będą mogły złożyć własne czapki-rogatywki | wstęp wolny

18.00 – spotkanie autorskie wokół książki „Wariant La Plata” Pawła Kozioła (prowadzenie: Rafał Rutkowski) | sala kinowa
Warszawa, lata 90. Przybyły z Argentyny stary mistrz szachowy zwierza się młodemu przeciwnikowi. Na jego błyskotliwej karierze położyła się cieniem II wojna światowa, konieczność emigracji i śmierć rodziny w warszawskim getcie. Wspominając, raz po raz ujawnia tajemnice – cudze, wojskowe lub własne. Kiedy kłamie? Kiedy mówi prawdę? Czy wytrzyma konfrontację z przeszłością? Fabuła luźno opiera się na losach polskiej drużyny szachowej, która w sierpniu 1939 roku popłynęła na turniej do Buenos Aires. Tło wydarzeń stanowi wojna, ukazana z różnych punktów widzenia, od bombardowanej Mławy, poprzez zmagania wywiadów, po peryskop U-boota. Pretekstem do rozmowy na temat książki będzie postać generała Mieczysława Smorawińskiego, który jak wielu ówczesnych oficerów Legionów Polskich grywał w szachy. Popularność tej rozrywki ukazuje fotografia z 1915 roku ukazująca Smorawińskiego w trakcie rozgrywania partii szachów z sierżantem Legionów, zamieszczona na aktualnej wystawie czasowej „Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński”.

Paweł Kozioł (ur. 1979) – Poeta, krytyk literacki, związany z kolektywem Laboratorium Empatii. Z wykształcenia badacz średniowiecznych kronik, z wykonywanego zawodu programista. Redaktor tekstów publikowanych na portalu Wolne Lektury, m.in. poezji Władysława Schlengla, wydanych w oparciu o maszynopis przechowywany w Żydowskim Instytucie Historycznym. Autor narzędzia do uwspółcześniania przedwojennych tekstów i programu szachowego „Rodent”. W 2013 zdołał wygrać turniej B szachowych mistrzostw Warszawy, co daje nadzieję, że wie, o czym pisze.

Rafał Rutkowski (ur. 1988) – Poeta. Wiersze publikował m.in. w „Znaku”, „Odrze”, „Ricie Baum”, „Dwutygodniku”, „Opcjach”, „Arteriach”, „Akcencie”. Laureat projektu Połów 2014. Autor książek poetyckich: „Chodzę spać do rzeki” (2015; wyróżnienie w XII Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” na najlepszy debiut poetycki roku) oraz „Wywołuję siebie z ruin” (2018). Laureat lubelskiej nagrody kulturalnej „Żurawie”. Prowadzi autorską księgarnię „Dosłowna” w Centrum Kultury w Lublinie.


Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem”
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w godzinach 18.00-21.00. Wstęp wolny.
W trakcie zwiedzania będzie można obejrzeć filmy dokumentalne dotyczące więzienia na Zamku oraz aresztu gestapo “Pod Zegarem”.
18.00, 19.00 i 20.00 – Oprowadzania po wystawie czasowej „Lubelskie harcmistrzynie Maria Walciszewska, Maria Świtalska” oraz wystawie „Dziewczęta w KL Ravensbrück”


Muzeum Józefa Czechowicza
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w godzinach 18.00-21.00. Wstęp wolny.


Muzeum Historii Miasta Lublina
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w godzinach 18.00-21.00. Wstęp wolny.


Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej
17.00 – Warsztaty Złotnicze dla najmłodszych
Dawid Lewandowski (średniowieczny jubiler) zaprasza na fascynujące warsztaty złotnicze, podczas których uczestnicy odkryją tajniki ręcznie wykonywanego rzemiosła w towarzystwie doświadczonego mistrza! Podczas warsztatów uczestnicy zgłębią wiedzę na temat średniowiecznej biżuterii, materiałów używanych do jej wyrobu, sposobów pozyskiwania surowców oraz tego ile były warte 1000 lat temu. Dowiedzą się również, skąd czerpiemy informacje o metodach tworzenia dawnej biżuterii i odkryją najciekawsze archeologiczne znaleziska charakterystyczne dla terenów słowiańskich. Uczestnicy zapoznają się z zawodem złotnika, tradycyjnymi metodami wytwarzania biżuterii oraz narzędziami wykorzystywanymi w średniowiecznych warsztatach złotniczych. Ponadto, dowiedzą się, jak rozpocząć własną przygodę z rękodziełem i jakie narzędzia są niezbędne do tworzenia własnoręcznej biżuterii. Każdy uczestnik będzie miał okazję stworzyć własne ozdoby z metali kolorowych na w pełni wyposażonym stanowisku pracy. Stworzone dzieła będą nawiązywać stylistycznie do archeologicznych zabytków, takich jak skarb znaleziony w Pińsku.

19.00 – Spotkanie autorskie wokół książki „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zbarażu 1893-1939 r. Jerzy Bestecki naczelnik gniazda sokolego w Zbarażu”
Historię Towarzystwa oraz materiały przekazane do zbiorów MZWDR zaprezentuje wnuk Naczelnika „Sokoła” – Zbigniew Bestecki.
Omówione zostaną: powstanie TG „Sokół” w Zbarażu, rozwój idei „Sokoła” w Galicji, źródła historyczne, zdjęcia i dokumenty rodziny Besteckich, a także uratowany sztandar z 1925 r, który był przechowywany przez rodzinę Besteckich przez 83 lata. Poznamy historię siedziby gniazda sokolego (budynek Sokolni) i działalność gniazda zbaraskiego w tym: życie i dorobek zawodowy oraz społeczny Jerzego Besteckiego, Naczelnika “Sokoła” w Zbarażu, odznaczonego m.in. Odznaką Orlęta, Medalem Niepodległości i Zaszczytną Odznaką Sokolą. Książka, będąca podstawą spotkania, jest cennym źródłem wiedzy o dziejach ziem Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.


Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w godzinach 14.30-21.00. Wstęp wolny.
16.00 – “Poza granice humanizmu” – spotkanie autorskie z ks. dr. Rafałem Pastwą wokół książki “Zgrzyt”
18.30 – “Wieczór u Pana Prusa” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej i czasowej
Podczas Nocy Muzeów na wystawie będzie obecny muzealny przewodnik, który będzie odpowiadał na pytania gości.


Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w godzinach 14.30-21.00. Wstęp wolny.
14.30 – Uroczyste otwarcie czytelni na Popiołówce i wspólne czytanie fragmentów Żeromskiego. Będzie można również spotkać się z instruktorem i wieloletnim sędzią szachowym, z którym można będzie stanąć w szranki.
15.00 – oprowadzanie kuratorskie po Chacie i ogrodzie dla rodzin z dziećmi.
19.30 – oprowadzanie kuratorskie po Chacie i wieczorny spacer z latarkami po ogrodzie.


Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w godzinach 14.00-22.00. Wstęp wolny.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp