01-03-2016 - 01-03-2016
Archiwum wydarzeń

Kobiety Walczące Kobiety Wyklęte 1.03.2016

Zamek Lubelski

1.03.2016

Grafika Kobiety walczące kobiety wyklęte 1 marca 2016

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
W trakcie Uroczystości będzie można obejrzeć w baszcie wystawę prac konkursu zorganizowanego przez Gimnazjum nr 9 w Lublinie im. cc mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie oraz Fundację Niepodległości „W hołdzie bohaterom”. Zaprezentowane zostaną postawy Walczących Kobiet:

Barbara Nagnajewicz-Woś „Krysia”
Zofia Pelczarska „Ciotka”
Wanda Półtawska „Duśka”
Michalina Śliwicka „Maria”
Janina Kuligowska-Cel „Niusia”
Izabella Kochanowska „Błyskawica”
Grażyna Chrostowska

Przygotowaliśmy również okolicznościową pieczątkę oraz wykład w sali kinowej Muzeum Lubelskiego o godz. 14:00 “Umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy podziemia antykomunistycznego”.

 

Czarno-biała fotografia twarzy młodej, ciemnowłosej kobiety

 

Pierwszą kobietą , która została stracona w więzieniu na Zamku Lubelskim po okupacji niemieckiej była Zofia Pelczarska ps.Ciotka. W konspiracji pełniła funkcję referentki Wojskowej Służby Kobiet w strukturach Inspektoratu Lublin i Obwodu Lublin. Po wkroczeniu Sowietów do Lublina pozostała w podziemiu. Została aresztowana 6 XI 1944 r. przez kontrwywiad Armii Czerwonej „Smiersz”. Sąd Wojskowy Lubelskiego Garnizonu skazał ją na karę śmierci. Wyrok wykonano 18 XII 1944 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest także hołdem złożonym ty wszystkim polskim bohaterkom, często anonimowymi, bezimiennym, które wierne przysiędze walczyły o wolną suwerenną Ojczyzną.

 

ZAPRASZAMY!

 

Plakat Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 27 lutego 2016

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp