07-06-2017 - 11-06-2017
Archiwum wydarzeń

Międzynarodowy Festiwal Renesansu 7-11.06.2017

Lublin, 7 – 11 czerwca 2017.

 

 

Plakat Międzynarodowy Festiwal Renesansu 7-11.06.2017

 

Już 7 czerwca rozpocznie się pierwszy Międzynarodowy Festiwal Renesansu w Lublinie, organizowany przez Fundację Belriguardo – okno na historię i sztukę.

Będzie to kilkudniowe spotkanie z tańcem, muzyką i teatrem okresu Jagiellonów i innych minionych epok. Dzięki warsztatom, wykładom, spacerom historycznym, a nawet grze miejskiej, będzie można przenieść się w czasy świetności Lublina i poznać miejsca związane z epoką odrodzenia. To także okazja by spotkać się z miłośnikami dworskiej sztuki tańca, muzyki i teatru, między innymi komedii dell’arte, artystami, którzy po raz pierwszy odwiedzą Lublin.

Na festiwalu wystąpi zespół Remdih z Czech, określany jako XV-wieczny ZZ Top; reaktywuje swą działalność Odpust Zupełny; ze spektaklem Sąsiadka przyjedzie Trupa Komedianty z Krakowa; z nowym repertuarem wystąpi ALTA Kapela Zamkowa. Zaprezentują się także grupy taneczne: Zespół Pawanilia z Warszawy; Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego; Ana Yepes – tancerka, choreograf, badacz tańca, założycielka baletu Ensemble Donaires; Akademia Tańca Dawnego, Capella Antiqua Bialostociensis, Towarzystwo Kultury Dawnej Serenissima Wratislavia.

Miłośnicy polszczyzny będą mogli wziąć udział w wykładzie o charakterze rekonstrukcji, stylizowanym na język renesansowy O naozdobnieyszem a nachędożnieyszem polskim albo oyczystym naszem języku mowa albo tegoż pochwała a przy tem miasta stharożytnego Lublina takież nieiaka appologija, prowadzonym przez dr Ewę Cybulską-Bohuszwicz z Instytutu Badań Literackich PAN. Uwaga! Zgodnie z renesansowymi metodami pedagogicznymi, leniący się uczniowie mogą zostać upomniani przez pomocnika wykładowcy, dyscypuła, za pomocą zupełnie niemetaforycznej, rzemiennej dyscypliny!

Gospodarze – Zespół Tańca Dawnego Belriguardo z Lublina – wystąpią z premierowym spektaklem Od straganów z przekupkami na dwór piękny z baletami.

 

 

Program Międzynarodowy Festiwal Renesansu 7-11.06.2017

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty i niektóre wydarzenia obowiązują zapisy drogą elektroniczną: www.belriguardo.pl/festiwal-renesansu/

Zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp