03-06-2017 - 04-06-2017
Archiwum wydarzeń

Noc Kultury w Muzeum Lubelskim 3/4.06.2017

3/4 czerwca 2017

 

Noc Kultury to jeszcze bardziej szczególna Teoria Względności, zmieniająca sposób pojmowania czasu i przestrzeni. Miasto staje się piątym wymiarem i to właśnie dzięki niemu możemy obserwować zagięcia czasoprzestrzeni i zjawiska wymykające się wcześniejszym teoriom… – piszą organizatorzy lubelskiej Nocy Kultury. Pełen program wydarzeń na stronie: www.nockultury.pl.

 

Grafika Noc Kultury

 

Zapraszamy do zwiedzania wystaw stałych i czasowych w Muzeum Lubelskim.

Zamek Lubelski oraz Baszta otwarte w godz.: 18.00–24.00 (ostatnie wejście o godz. 23.30).
Kaplica Trójcy Świętej – wejścia o każdej pełnej godzinie: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00. Ostatnie wejście o godz. 23.00!

Wystawy czasowe:

Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki – finisaż wystawy!
Jest to pierwsza w Polsce odsłona prywatnych zbiorów Kolekcjonera licząca blisko 250 prac gromadzonych przez ponad pół wieku przez artystę świadomego roli i wartości, jaką grafika odgrywa w historii sztuki. Wystawa czynna tylko do 4 czerwca! Więcej o wystawie T. Mysłowskiego…

Nowa forma Wielkiego Jutra. Sztuka awangardy w Muzeum Lubelskim w Lublinie
Prezentowana w roku obchodów stulecia awangardy wystawa jest próbą ukazania burzliwego w sztuce polskiej okresu po roku 1914, kiedy to kolejne grupy artystów, na czele z Formistami, zdecydowały się wprowadzić ją na tory nowoczesności.

Lwów w grafice
Wystawa Lwów w grafice ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego to 80 prac graficznych, malarskich i rysunkowych, przedstawiających Lwów od 1618 do 1934 roku, autorstwa ponad 40 artystów.

Jerzy Nowosielski w Lublinie
W bezpośrednim sąsiedztwie malowideł kościoła Trójcy Świętej Muzeum Lubelskie prezentuje obrazy Jerzego Nowosielskiego wypożyczone ze zbiorów muzealnych KUL.

Polski pieniądz papierowy 1794–1994
Wystawa przybliża 200-letnią historię polskiego pieniądza papierowego, począwszy od biletów skarbowych insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku, aż do denominacji złotówki w 1995 roku.

W programie ponadto:

Słuchowisko Grażyny Lutosławskiej „Anioł za lodówką”
godz. 19.00, Galeria Malarstwa Obcego XVII-XIX wieku.

Gdy będziecie na Placu Zamkowym w Lublinie, rzućcie okiem na jedną z kamienic, gdzie wysoko na gzymsie stoi nagi chłopiec. Razem z nim dach zamieszkują dwa potwory; jeden jest blisko chłopca. Atakuje go, lecz ma zasłonięte oczy. Drugi, ten straszniejszy, na szczęście jest w sporej odległości. W tej samej kamienicy na kuchennym stole siedzi Anioł. Zmartwiony, zamyślony, z pogniecionymi skrzydłami. Mieszka tu przymusowo, kryjąc się za lodówką. Odleci, gdy odzyska aureolę. Ale gdzie ona jest, kot jeden wie. Bo jest i kot. Poeta. Grafoman. W domu są jeszcze Mama, Tata i Agata. Nastoletnia Agata pragnie, by wszyscy byli szczęśliwi, ale nie wie, jak znaleźć receptę. Zadając rodzicom na pozór proste pytania, wprowadza ich w zakłopotanie – bo im prostsze pytanie, tym odpowiedź trudniejsza. W tym samym domu, lecz w innym wymiarze mieszka żydowska dziewczynka Sara. Tak jak Agata ma rodziców – Mame i Tate. Ona też zadaje pytania. Też martwi się za cały świat. Żeby zmienić wymiar, trzeba wsłuchać się w bicie zegara. Bywa, że czas skacze w przód to w tył, bywa, że wymiary się nakładają, a bywa też, że wszystko się zatrzymuje i wtedy wysoko, na dachu, zaczyna się walka. Kamienne potwory ożywają i próbują strącić małego chłopca. Chłopiec walczy dzielnie, ma miecz, tarczę. Jednak sam jest zbyt słaby, by pokonać kamiennych przeciwników. Ale jest jeszcze Anioł, choć bez aureoli. I kot. Kot zawsze widzi więcej.
Słuchowisko radiowe oparte o dramat Grażyny Lutosławskiej Anioł za lodówką, zrealizowane zostało z myślą o tych wszystkich, którzy nie widzieli spektaklu teatralnego przygotowanego przez Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Kanwą dramatu jest niesamowita, lubelska historia okrycia podczas remontu jednej z kamienic, kilku tysięcy szklanych przedwojennych negatywów.

Twórcy:
Reżyseria słuchowiska: Magdalena Kołodziejczyk
Scenariusz: Grażyna Lutosławska
Muzyka: Rafał Rozmus

Występują:
Anioł – Kacper Kubiec, Kot – Mateusz Kaliński, Mame – Wioletta Tomica,
Tate – Bartosz Siwek, Sara – Anna Dudziak, Mama – Ilona Zgiet,
Tata – Konrad Biel, Agata – Gabriela Jaskuła,
Myszy – Daniel Arbaczewski, Konrad Biel, Bartosz Siwek,
Narrator – Jarosław Tomica
Słuchowisko przeznaczone dla dzieci od lat 7. Czas trwania: 36 min.

 

Młoda uśmiechnięta kobieta przy stole z rekwizytami teatralnymi, wokół niej ubrani w płaszcze i kapelusze mężczyzni

 

Wydarzenie zorganizowane przy współpracy z Teatrem im. H. Ch. Andersena w Lublinie.

Dzieci Wieszcze
godz. 22.00, Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Podczas Nocy Kultury dziedziniec Zamku Lubelskiego wypełnią obrazy i muzyka ze spektakli neTTheatre i Pawła Passiniego z okazji 10 – lecia istnienia teatru. Więcej o spektaklu…


MUZEUM HISTORII MIASTA LUBLINA
Czynne w godzinach 18.00–24.00

18.00 – otwarcie wystawy Lublin w akwareli Artura Przybysza. Spotkanie z artystą i kuratorami wystawy.
Artur Przybysz, rodowity lublinianin, jest jednym z najciekawszych współczesnych akwarelistów podejmujących temat miasta.

MUZEUM IM. JÓZEFA CZECHOWICZA
Czynne w godzinach 18.00–24.00

DWOREK WINCENTEGO POLA
Czynne w godzinach 18.00–24.00

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp