Uczestnicy Majówki z Panem Prusem wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, zespołami tańca i uczniami lokalnych szkół uczestnicy przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku. Występom artystów towarzyszą warsztaty oraz kiermasz produktów tradycyjnych i lokalnych. Pan Prus rozdaje cukierki, rozmawia z gośćmi, chętnie ustawia się do pamiątkowych zdjęć, uczestniczy w spacerze, podczas którego na nowo jest odkrywany literacki urok Nałęczowa.
Każdego roku wydarzenie ma nieco inny charakter, jednak niektóre elementy pozostają niezmienne, jak na przykład udział uczniów Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach, którzy składają wieniec pod pomnikiem Patrona i inaugurują występy artystyczne.
Majówkę organizuje Muzeum Bolesława Prusa przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa oraz Nałęczowskiego Ośrodka Kultury. Wydarzenie ma charakter cykliczny, do tej pory mieszkańcy Nałęczowa oraz goście mogli uczestniczyć w niej 19 razy. Pomysłodawczynią Majówek, z których pierwsza odbyła się w 2000 roku, była pani Halina Bukowska, wieloletni kustosz Muzeum. W 2020 roku jubileuszowa edycja imprezy została odwołana ze względów epidemiologicznych, zastąpiły ją Nałęczowskie Spacery z Panem Prusem on-line. Majówki z Panem Prusem mają długą i bogatą tradycję, dlatego gdy tylko będzie możliwość organizowania imprez na wolnym powietrzu, Muzeum powróci do rozmów, które umożliwią reaktywację wydarzenia. Celem Majówki jest integrowanie lokalnej społeczności oraz promowanie Muzeum Bolesława Prusa wśród kuracjuszy i turystów.