29 sierpnia 2023
AKTUALNOŚCI

Poszukiwania prac artystek polskich z przełomu XIX i XX wieku

W ramach przygotowań do planowanej na rok 2025 wystawy czasowej Muzeum Narodowe w Lublinie poszukuje prac artystek polskich urodzonych w latach 1800-1900, których działalność artystyczna rozwijała się na przestrzeni XIX i I połowie XX wieku. Prosimy o pomoc w odnalezieniu nieznanych dzieł. Każda nowa pozycja, dopisana do tworzonej listy, będzie stanowić cenny wkład w poszerzenie stanu wiedzy na temat twórczości w większości niesłusznie zapomnianych lub pomijanych artystek polskich. Przygotowywana wystawa będzie okazją do przedstawienia ich dorobku, często znakomitego, a z całą pewnością zasługującego na przypomnienie i zaprezentowanie szerokiej publiczności.

Zapraszamy do współpracy!

Osoby, które posiadają prace artystek polskich urodzonych w latach 1800-1900, których działalność artystyczna rozwijała się na przestrzeni XIX i I połowie XX wieku. uprzejmie prosimy o kontakt z kuratorką wystawy Bożeną Kasperowicz: e-mail: b.kasperowicz@mnwl.pl, tel. 81 537 96 30.

Przygotowywana przez muzeum wystawa zgłębiała będzie zagadnienie udziału i znaczenia kobiet w rodzimym życiu artystycznym przełomu XIX/XX w. Będzie to prezentacji twórczości kilkudziesięciu najbardziej interesujących polskich artystek urodzonych pomiędzy 1800 i 1900 rokiem, tworzących do połowy XX wieku. Wystawa będzie okazją do przyswojenia nieobecnych w obiegu, często znakomitych dzieł, w większości ukrytych na co dzień w magazynach muzealnych i kolekcjach prywatnych.

Będziemy niezwykle wdzięczni za wszelkie pozyskane informacje. Z góry dziękujemy za pomoc.

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp