Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza
“W czasie pierwszej lipcowej pełni księżyca ulicami Lublina przemierzał czechowiczowski Wędrowiec. W tym roku już po raz dwudziesty mieszkańcy miasta podążyli jego śladami, kierując się słowami „Poematu o mieście Lublinie”.
Tegoroczny spacer przypadł w 85. rocznicę emisji na falach Polskiego Radia Poematu o mieście Lublinie. Premiera miała miejsce 9 lipca 1937 roku o godzinie 21:45. Natomiast w 1927 roku w lipcu ukazał się debiutancki tomik poezji Józefa Czechowicza pt. Kamień.
W 2003 roku w nocy z 13 na 14 lipca, w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Józefa Czechowicza, Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” rozpoczął tradycję odwiedzania miejsc uwiecznionych w „Poemacie o mieście Lublinie”. Pomysłodawcami spaceru byli prof. Władysław Panas i Tomasz Pietrasiewicz.
Co roku zapraszamy mieszkańców Lublina na spacer w pierwszą lipcową noc pełni księżyca, bo właśnie wtedy przemierza miasto czechowiczowski Wędrowiec. Wkracza on do miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ul. Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy Trójcy Świętej. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką w dawnej dzielnicy żydowskiej i dalej, przez Kalinowszczyznę i Czwartek opuszcza rodzinne miasto.
Podczas spaceru uczestnicy odwiedzili Muzeum Czechowicza przy ul. Złotej 3, gdzie obejrzeli rękopis „Poematu o mieście Lublinie”.
Dla wszystkich osób, które przeszły śladami Wędrowca, przygotowano mapki i okolicznościowe exlibrisy.